Unirea Jucu - Industria Galda6

Nou-promovata Industria Galda de Jos a pierdut în ultimele minute derby-ul disperării de la Jucu, încheiat 4-3 (2-1). Paul Ciucă s-a aflat foarte aproape să câștige întâiul său joc pe banca Industriei, dar a primit două goluri în ultimele 5 minute.

*Paul Ciucă: „Naivitate dusă la extrem”

A fost o naivitate dusă la extrem. Nu-mi vine să cred că am putut pierde puncte printre degete. De două jocuri n-am reușit să învingem, deși am avut, de fiecare dată, meciul în mână„, a spus supărat Paul Ciucă.

Meciul a fost o nebunie, o confruntare spectaculoasă, cu numeroase răsturnări de situații, de la 0-1 s-a ajuns la 2-1, apoi 2-3 și gazdele au egalat și apoi au învins în minutul 90!!! Frențiu (31) a deschis scorul (al 5-lea gol în 4 meciuri), dar cei de la Unirea au remontat pe fondul erorilor defensive prin Anca (33) și R. Luca (45). Nebunia continuă și la reluare, când Baghiu, abia intrat în teren egalează (59), iar Cernea fructifică un contraatac (63), se părea, pentru trei puncte de aur. dar au venit acele minute neverosimile (goluri R. Socaci și V. Pop în minutele 88 și 90).

Industria are 7 puncte, n-a mai învins de 7 etape și runda viitoare așteaptă vizita fruntașei Arieșul Turda.

Astăzi, de la ora 15.00, Unirea Jucu întâlnește pe Industria Galda de Jos.

*0-1, min. 31: Frențiu deschide scorul, după un șut al lui Cernea respins de portar. Jucătorul Industriei este la al 5-lea gol marcat în ultimele 4 etape

*1-1, min. 35: Anca egalează după o nesincronizare a defensivei.

*2-1, min. 45: gazdele trec în avantaj, cap R. Luca din careul mic.

Vizitatorii au primit goluri pe naivități în defensivă, după ce au condus cu 1-0

*min. 53: Baghiu l-a înlocuit pe A. Câmpean

*2-2, min. 59: Baghiu a egalat cu capul din centrarea lui Frențiu

*2-3, min. 63: gol Cernea, scăpat pe contraatac, prima reușită stagională, scăriță peste portar

Oaspeții au ratat la acest scor ocazii prin Baghiu, P. Păcurar – bară.

*min. 78: Contor a fost înlocuit cu Coltor.

*3-3, min. 88: o nouă egalitate, R. Socaci a înscris după o învălmășeală creată la finele unui corner

*min. 90: V. Pop a reușit să aducă victoria incredibilă, după o reluare cu latul din careul mic.

Echipe de start:

Unirea: Szekely – R. Câmpean, S. Pop, Barboc, V. Pop, Mănășturean, G. Luca, R. Damian, Anca, V. Pojar, Vășcan; rezerve Moldovan, Vaiofan, Moț.

Industria: Ștef – R. Lungu, Haiduc, Al. Man, Cr. Ivașcu – Frențiu, P. Păcurar, P. Medrea, Contor – Cernea, A. Câmpean; rezerve Szabo – Goangă, Coltor, Baghiu, Voica.

Lipsesc Căt. Ivașcu – suspendat, Dreghiciu – accidentat, Chirilă – învoit, Ilea și Vântu – plecați.

[nggallery id=2498]

În Cluj vorbim de un derby al disperării, între vecine de clasament, cu acelaşi număr de puncte, 7, după primele 8 runde, Unirea Jucu (locul 11) şi Industria Galda de Jos (locul 12). Criza de puncte este la loc de cinste în cele două tabere, elevii lui Paul Ciucă tânjesc de 6 întâlniri după gustul victoriei (doar trei remize), iar gazdele, eliminate de Petrolul Ploieşti din Cupa României, sunt şi ele în picaj, cu numai un singur punct realizat în ultimele 5 dispute din eşalonul terţ.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]