FOTO: Liga 4, etapa a 23-a: Kinder Teiuș, revenire de la 0-2 și remiză în derby-ul de la Stremț!
Etapa a 23-a a Ligii 4 propune o serie de derby-uri locale, prologul fiind duelul formațiilor din Munții Apuseni, ce a avut loc în nocturnă, CS Zlatna impunându-se cu un „set de tenis” în partida cu „lanterna roșie”
Mai este duelul grupărilor Voința Stremț și Kinder Teiuș, dar mai ales meciul de duminică de la Blaj, unde Viitorul Sântimbru așteaptă un pas greșit al liderului Industria Galda.
*CS Zlatna – Cuprirom Abrud 6-2 (4-0)
În derby-ul formațiilor din Munții Apuseni, prima repriză a fost la discreția gazdelor, care au condus cu 4-0, în vreme ce oponenții au evoluat în inferioritate (Avram, eliminat, 40). S-a ajuns, la un moment dat la “set la zero”, cu triplă a antrenorului Alin Cîmpean. Zlătnenii au reputat cel mai clar succes al sezonului și au 7 puncte în ultimele 3 meciuri. După ce a furnizat surpriza primăverii (1-0 cu CIL Blaj), “lanterna roșie” a revenit iar la ritmul eșecurilor categorice; ;
*Voința Stremț – Kinder Teiuș 2-2 (2-0)
După fluierul final, I. Hațegan (Voința, rezervă) a primit cartonașul roșu pentru că a încercat să se răfuiască cu brigada de arbitri. Un duel al orgoliilor în care teiușenii au revenit de la 0-2 și au reușit o remiză prețioasă în disputa orgoliilor. În tur, la Teiuș, stremțenii au câștigat net, 4-0, dar acum s-a înregistrat o mini-revanșă, în fața unei asistențe numeroase. Voința nu mai câștigă de 4 etape (două puncte), iar Kinder nu a pierdut de 3 jocuri.
*GT Sport Alba Iulia – Performanța Ighiu 1-2 (1-1): Gavrilă (15)/ R. David (5, penalty), Bakcsi (74). În partida disputată la Ighiu, cu gazdele în rol de oaspeți, trupa lui Ștefan Fogoroși a legat al 5-lea meci în care nu a pierdut (11 puncte).
*CIL Blaj – Industria Galda, duminică dimineața.
Partidele Hidromecanica Șugag – Inter Unirea, Viitorul Vama Seacă – Viitorul Sântimbru și Energia Săsciori – Spicul Daia Română sunt duminică după-amiază.
Foto: Rareș NICULAȘ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României