Curier Județean

FOTO: La Câmpeni – Întâlnire a subprefectului Monica Popescu cu primari ai localităților din Apuseni, pentru inițierea demersurilor de introducere a gazelor naturale în această zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Marți, 13 iunie, începând cu ora 12.00, la Primăria Câmpeni s-a desfășurat o reuniune a reprezentantului Instituției Prefectului – județul Alba cu primari din Munții Apuseni, în vederea informării și demarării acțiunilor concrete ale administrațiilor publice locale pentru introducerea gazului metan în această zonă.

Reamintim că la inițiativa primarului orașului Câmpeni, Ioan Călin Andreș, acesta și încă 20 de primari din Munții Apuseni au adresat la începutul anului 2017 un memoriu premierului Sorin Grindeanu, solicitând introducerea gazelor naturale în zonă, ca alternativă a lemnelor de foc, scumpe și tot mai puține, pentru încălzirea locuințelor.
La această întrunire convocată de prefectul Dănuț Emil Hălălai au participat subprefectul Monica Popescu, primarii localităților Câmpeni, Abrud, Almașu Mare, Lupșa, Poșaga, Sălciua, Scărișoara, Sohodol, Vadu Moților și mai mulți viceprimari, aceștia fiind informați de primarul orașului Câmpeni, viceprimarul Dorina Cristescu și angajați ai instituției despre pașii pe care vor trebui să îi urmeze pentru constituirea unei asociații de dezvoltare intercomunitară – ca primă etapă pentru aducerea gazelor în zonă de la Zlatna, peste Dealu Mare.

În urma răspunsului primit de la Transgaz, primarul Ioan Călin Andreș a precizat că după înființarea acestei asociații, este necesar întocmirea unui studiu de fezabilitate care va fi trimis la Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei  pentru avizare,  iar după înmânarea acestuia către Ministerul Economiei și probabila aprobare, va urma procedura de concesionare a sistemului de distribuție și transport a gazelor unui operator privat. Ulterior primarii prezenți au decis ca viitoarea asociație de dezvoltare intercomunitară să se numească ,,Apuseni Gaz”, aceștia urmând să realizeze pe plan local demersurile în acest sens.

Întrunirea a fost continuată cu o informare a angajaților primăriilor, cu atribuții de serviciu privind gestionarea registrului agricol, având ca tematică următoarele elemente:  prezentarea Ordonanța Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol; instituirea registrului agricol ca sistem informatic centralizat care gestionează conținutul în format electronic al registrelor agricole de la nivelul unităților administrativ-teritoriale; implementarea proiectului RENNS – Registrul Electronic Național al Nomenclaturii Stradale; implementarea proiectului RAN – Modernizarea modalităților de culegere, evaluare, analizare și raportare a datelor din Registrul Agricol Național prin utilizarea tehnologiei informației; realizarea amenajamentelor pastorale. Informările și discuțiile au fost realizate și coordonate de subprefectul Monica Popescu și Dorin Retegan – directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Alba.

Ovidiu CULDA

[nggallery id=4171]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație

Ioana Oprean

Publicat

în

Când vor intra pe trasee autobuzele electrice la Aiud: PROGRAM de circulație Începând cu data de 1 iulie 2026, transportul public din Municipiul Aiud intră într-o nouă etapă: autobuzele electrice vor intra în circulație, oferind locuitorilor o alternativă modernă, confortabilă și prietenoasă cu mediul. Introducerea noilor autobuze electrice reprezintă un pas important în procesul de […]

Citește mai mult

Curier Județean

28 iunie 2026 | Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe

Bogdan Ilea

Publicat

în

Restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă de 7,5 t pe sectoarele de drumuri naționale, drumuri expres și autostrăzi din Alba și alte județe Duminică, 28.06.2026, în intervalul orar 12:00 – 20:00, se vor institui restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 t pe sectoarele de […]

Citește mai mult

Curier Județean

27-28 iunie 2026 | Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână

Ioana Oprean

Publicat

în

Radare de WEEKEND în județul Alba: Drumurile monitorizate de Poliția Rutieră la sfârșit de săptămână Inspectoratul de Poliție Județean Alba a comunicat amplasarea radarelor pe drumurile din județ, în perioada 27-28 iunie 2026. Șoferii sunt îndemnați să circule cu prudență și să respecte limitele de viteză legale, doar dacă este absolut necesar, iar în caz […]

Citește mai mult