Curier Județean

FOTO: La Câmpeni – Întâlnire a subprefectului Monica Popescu cu primari ai localităților din Apuseni, pentru inițierea demersurilor de introducere a gazelor naturale în această zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Marți, 13 iunie, începând cu ora 12.00, la Primăria Câmpeni s-a desfășurat o reuniune a reprezentantului Instituției Prefectului – județul Alba cu primari din Munții Apuseni, în vederea informării și demarării acțiunilor concrete ale administrațiilor publice locale pentru introducerea gazului metan în această zonă.

Reamintim că la inițiativa primarului orașului Câmpeni, Ioan Călin Andreș, acesta și încă 20 de primari din Munții Apuseni au adresat la începutul anului 2017 un memoriu premierului Sorin Grindeanu, solicitând introducerea gazelor naturale în zonă, ca alternativă a lemnelor de foc, scumpe și tot mai puține, pentru încălzirea locuințelor.
La această întrunire convocată de prefectul Dănuț Emil Hălălai au participat subprefectul Monica Popescu, primarii localităților Câmpeni, Abrud, Almașu Mare, Lupșa, Poșaga, Sălciua, Scărișoara, Sohodol, Vadu Moților și mai mulți viceprimari, aceștia fiind informați de primarul orașului Câmpeni, viceprimarul Dorina Cristescu și angajați ai instituției despre pașii pe care vor trebui să îi urmeze pentru constituirea unei asociații de dezvoltare intercomunitară – ca primă etapă pentru aducerea gazelor în zonă de la Zlatna, peste Dealu Mare.

În urma răspunsului primit de la Transgaz, primarul Ioan Călin Andreș a precizat că după înființarea acestei asociații, este necesar întocmirea unui studiu de fezabilitate care va fi trimis la Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei  pentru avizare,  iar după înmânarea acestuia către Ministerul Economiei și probabila aprobare, va urma procedura de concesionare a sistemului de distribuție și transport a gazelor unui operator privat. Ulterior primarii prezenți au decis ca viitoarea asociație de dezvoltare intercomunitară să se numească ,,Apuseni Gaz”, aceștia urmând să realizeze pe plan local demersurile în acest sens.

Întrunirea a fost continuată cu o informare a angajaților primăriilor, cu atribuții de serviciu privind gestionarea registrului agricol, având ca tematică următoarele elemente:  prezentarea Ordonanța Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol; instituirea registrului agricol ca sistem informatic centralizat care gestionează conținutul în format electronic al registrelor agricole de la nivelul unităților administrativ-teritoriale; implementarea proiectului RENNS – Registrul Electronic Național al Nomenclaturii Stradale; implementarea proiectului RAN – Modernizarea modalităților de culegere, evaluare, analizare și raportare a datelor din Registrul Agricol Național prin utilizarea tehnologiei informației; realizarea amenajamentelor pastorale. Informările și discuțiile au fost realizate și coordonate de subprefectul Monica Popescu și Dorin Retegan – directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Alba.

Ovidiu CULDA

[nggallery id=4171]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea.  Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]

Citește mai mult

Curier Județean

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara)

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara) Detașamentul de pompieri Sebeș din cadrul ISU Alba intervine în acest moment pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe raza localității Curpeni, a transmis ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.47. Potrivit primelor informații, incendiul se manifestă […]

Citește mai mult