FOTO: La Câmpeni – Întâlnire a subprefectului Monica Popescu cu primari ai localităților din Apuseni, pentru inițierea demersurilor de introducere a gazelor naturale în această zonă
Marți, 13 iunie, începând cu ora 12.00, la Primăria Câmpeni s-a desfășurat o reuniune a reprezentantului Instituției Prefectului – județul Alba cu primari din Munții Apuseni, în vederea informării și demarării acțiunilor concrete ale administrațiilor publice locale pentru introducerea gazului metan în această zonă.
Reamintim că la inițiativa primarului orașului Câmpeni, Ioan Călin Andreș, acesta și încă 20 de primari din Munții Apuseni au adresat la începutul anului 2017 un memoriu premierului Sorin Grindeanu, solicitând introducerea gazelor naturale în zonă, ca alternativă a lemnelor de foc, scumpe și tot mai puține, pentru încălzirea locuințelor.
La această întrunire convocată de prefectul Dănuț Emil Hălălai au participat subprefectul Monica Popescu, primarii localităților Câmpeni, Abrud, Almașu Mare, Lupșa, Poșaga, Sălciua, Scărișoara, Sohodol, Vadu Moților și mai mulți viceprimari, aceștia fiind informați de primarul orașului Câmpeni, viceprimarul Dorina Cristescu și angajați ai instituției despre pașii pe care vor trebui să îi urmeze pentru constituirea unei asociații de dezvoltare intercomunitară – ca primă etapă pentru aducerea gazelor în zonă de la Zlatna, peste Dealu Mare.
În urma răspunsului primit de la Transgaz, primarul Ioan Călin Andreș a precizat că după înființarea acestei asociații, este necesar întocmirea unui studiu de fezabilitate care va fi trimis la Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei pentru avizare, iar după înmânarea acestuia către Ministerul Economiei și probabila aprobare, va urma procedura de concesionare a sistemului de distribuție și transport a gazelor unui operator privat. Ulterior primarii prezenți au decis ca viitoarea asociație de dezvoltare intercomunitară să se numească ,,Apuseni Gaz”, aceștia urmând să realizeze pe plan local demersurile în acest sens.
Întrunirea a fost continuată cu o informare a angajaților primăriilor, cu atribuții de serviciu privind gestionarea registrului agricol, având ca tematică următoarele elemente: prezentarea Ordonanța Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol; instituirea registrului agricol ca sistem informatic centralizat care gestionează conținutul în format electronic al registrelor agricole de la nivelul unităților administrativ-teritoriale; implementarea proiectului RENNS – Registrul Electronic Național al Nomenclaturii Stradale; implementarea proiectului RAN – Modernizarea modalităților de culegere, evaluare, analizare și raportare a datelor din Registrul Agricol Național prin utilizarea tehnologiei informației; realizarea amenajamentelor pastorale. Informările și discuțiile au fost realizate și coordonate de subprefectul Monica Popescu și Dorin Retegan – directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Alba.
Ovidiu CULDA
[nggallery id=4171]
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]
FOTO | Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia
Un planor pilotat de un clujean, aterizat forțat pe un câmp de porumb, la intrare în Feneș dinspre Alba Iulia Un planor, condus de un clujean, a aterizat forțat vineri după-masa, pe un câmp aflat la intrarea în Feneș dinspre Alba Iulia. Aparatul de zbor a fost zărit de trecători într-un lan de porumb din […]
Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP
Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete. Hotărâre în instanță, în procesul deschis de STP Primăria Alba Iulia a ridicat legal automatele vechi de bilete de pe raza municipiului, se arată în decizia instanței, în procesul deschis de STP. „Primăria Municipiului Alba Iulia a câștigat, astăzi, procesul deschis de STP Alba Iulia, […]









