Curier Județean

FOTO: La Câmpeni – Întâlnire a subprefectului Monica Popescu cu primari ai localităților din Apuseni, pentru inițierea demersurilor de introducere a gazelor naturale în această zonă

Ioana Oprean

Publicat

în

Marți, 13 iunie, începând cu ora 12.00, la Primăria Câmpeni s-a desfășurat o reuniune a reprezentantului Instituției Prefectului – județul Alba cu primari din Munții Apuseni, în vederea informării și demarării acțiunilor concrete ale administrațiilor publice locale pentru introducerea gazului metan în această zonă.

Reamintim că la inițiativa primarului orașului Câmpeni, Ioan Călin Andreș, acesta și încă 20 de primari din Munții Apuseni au adresat la începutul anului 2017 un memoriu premierului Sorin Grindeanu, solicitând introducerea gazelor naturale în zonă, ca alternativă a lemnelor de foc, scumpe și tot mai puține, pentru încălzirea locuințelor.
La această întrunire convocată de prefectul Dănuț Emil Hălălai au participat subprefectul Monica Popescu, primarii localităților Câmpeni, Abrud, Almașu Mare, Lupșa, Poșaga, Sălciua, Scărișoara, Sohodol, Vadu Moților și mai mulți viceprimari, aceștia fiind informați de primarul orașului Câmpeni, viceprimarul Dorina Cristescu și angajați ai instituției despre pașii pe care vor trebui să îi urmeze pentru constituirea unei asociații de dezvoltare intercomunitară – ca primă etapă pentru aducerea gazelor în zonă de la Zlatna, peste Dealu Mare.

În urma răspunsului primit de la Transgaz, primarul Ioan Călin Andreș a precizat că după înființarea acestei asociații, este necesar întocmirea unui studiu de fezabilitate care va fi trimis la Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei  pentru avizare,  iar după înmânarea acestuia către Ministerul Economiei și probabila aprobare, va urma procedura de concesionare a sistemului de distribuție și transport a gazelor unui operator privat. Ulterior primarii prezenți au decis ca viitoarea asociație de dezvoltare intercomunitară să se numească ,,Apuseni Gaz”, aceștia urmând să realizeze pe plan local demersurile în acest sens.

Întrunirea a fost continuată cu o informare a angajaților primăriilor, cu atribuții de serviciu privind gestionarea registrului agricol, având ca tematică următoarele elemente:  prezentarea Ordonanța Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol; instituirea registrului agricol ca sistem informatic centralizat care gestionează conținutul în format electronic al registrelor agricole de la nivelul unităților administrativ-teritoriale; implementarea proiectului RENNS – Registrul Electronic Național al Nomenclaturii Stradale; implementarea proiectului RAN – Modernizarea modalităților de culegere, evaluare, analizare și raportare a datelor din Registrul Agricol Național prin utilizarea tehnologiei informației; realizarea amenajamentelor pastorale. Informările și discuțiile au fost realizate și coordonate de subprefectul Monica Popescu și Dorin Retegan – directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Alba.

Ovidiu CULDA

[nggallery id=4171]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult