FOTO: În finala Cupei României, Performanța Ighiu – Mureșul Vințu de Jos, sau războiul orgoliilor
Performanța Ighiu și Mureșul Vințu de Jos, cele mai bune echipe din Liga a IV-a se vor duela în 13 iunie, pe „Cetate”, în finala Cupei României. Va fi un derby al orgoliilor între echipele pretendente la câștigarea campionatului și participarea la barajul pentru promovarea în Liga a 3-a. Meciul ce poate decide ocupanta primei poziții este cu două săptămâni mai devreme, în 31 mai, penultima etapă, la Ighiu.
Rivalele au trăit diferit semifinalele Cupei. Mureșul Vințu, echipa lui Mihai Manea s-a impus facil la Șpring, scor 3-1, succesul fiind conturat după pauză. „Victoria este a băieților, iar în finală îmi doresc să câștige cel mai bun. La Șpring am întâlnit o echipă bine organizată, dar în cele din urmă am fost mai buni„, a declarat principalul Mihai Manea (Mureșul), un obișnuit al finalelor, una câștigată cu Europa Alba Iulia, alta pierdută cu… Performanța Ighiu, la Blaj, cu Arena Alba Iulia.
În schimb, liderul Ligii a IV-a a avut iarăși o partidă trăită periculos, la Ciugud, după cea de la Daia Română, din sferturile de finală, tranșată la loviturile de departajare. Performanța a înscris golul salvator abia în minutul 120, când mai erau câteva zeci de secunde din prelungiri, la un penalty transformat de Potopea, după un henț stupid făcut de Gheorghe Bran. „Ne-am calificat după un joc de uzură și sper ca în finală să ne revanșăm pentru prestațiile mai puțin reușite din cupă„, a spus antrenorul Adorian Himcinschi (Performanța Ighiu).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României