După eşecul din derby-ul de la Bacău, Volei Alba-Blaj a reușit să câștige net în etapa secundă a Diviziei A1 la volei feminin, 3-0 (25-14, 25-10, 25-23) pe Unic Piatra Neamţ.

A fost primul joc pe teren propriu pe care formaţia pregătită de Branko Gajic l-a susţinut în acest sezon, în prezența a peste 450 de spectatori. Confruntarea cu Unic Piatra Neamt a fost prima dintr-o serie de trei partide consecutive pe care Volei Alba-Blaj le va disputa acasă. „S-a văzut diferența între cele două echipe. În setul al treilea a scăzut concentrarea, dar până la urmă este foarte bine că am reușit să ne impunem. Sunt trei puncte foarte importante, trebuie să respectăm fiecare echipă și să continuăm acest drum. Probabil că a contat acel rezultat negativ de la Bacău și a trebuit să ne reabilităm„, a declarat Branko Gajic.

Deşi ar fi trebuit să joace etapa viitoare la Iaşi, întâlnirea cu Penicilina se va disputa tot la Blaj, sâmbătă, 25 octombrie, iar al treilea meci se va disputa pe data de 1 noiembrie, când la Blaj va ajunge CSM Târgovişte. „O victorie meritată, ne-am respectat statutul de favoriți, chiar dacă în setul al treilea am jucat puțin mai modest„, a precizat președintele Sergiu Ștefănescu.

Branko Gajic a mizat pe Adina Salaoru, Roxana Ivanof, Katja Medved (libero),  Martina Utla, Tsvetelina Zarkova, Ioana Nemţanu, Jacqueline Souza, mai intrând Naoko Hashimoto, Adriana Dudnic, Ramona Rus (n-au intrat Adina Stanciu, Natasha Matseichyk).

[nggallery id=2471]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]