FOTO, în derby-ul sferturilor Cupei României, Volei Alba-Blaj – Dinamo 1-3

Volei Alba Blaj - Dinamo1În Sala „Timotei Cipariu”, Volei Alba Blaj a întâlnit Dinamo Bucureşti în manşa tur a sferturilor de finală din Cupa României la volei, scorul fiind 1-3 (25-23, 21-25, 16-25, 12-25).

Blăjancele au început bine, au câştigat primul set, dar apoi nu au mai făcut faţă ritmului impus de vizitatoare, care au dominat copios seturile 3 şi 4. Dinamo câştigă al treilea meci consecutiv al stagiunii cu Blajul, de data această în mod net, comparativ cu precedentele. „Dinamo a fost echipa mai bună, ceva s-a rupt în setul al doilea. Să ne concentrăm pe play off şi sper să ne şi îndeplinim obiectivul. Nu putem face faţă echipei Dinamo în acest sezon„, a declarat Sergiu Ştefănescu.

Partida decisivă va avea loc miercuri, 5 martie, în Bucureşti.

În sezonul regulat, echipa din „Mica Romă” a pierdut în două rânduri în compania participantei în Liga Campionilor, meciuri dramatice, decise în setul de aur. „S-a întâmplat ceva, precum în jocul cu CSM Bucureşti, pentru că primul set am mers extrordinar şi apoi am picat. Trebuie să identificăm unde se greşeşte. Jucătoarele s-au relaxat, dar ele sunt profesioniste şi trebuie să lupte până la capăt, pentru fiecare minge. Obiectivul principal rămâne să intrăm în play off„, a spus antrenorul Branko Gajici.

Branko Gajic a mizat pe Adina Saloru, Roxana Ivanov, Luminiţa Trombiţaş, Adriana Dudnic, Millagros Collar şi Katija Medved, iar pe parcurs au intrat Florencia Busquets, Miroslava Kijakova, Denisa Viloiu, Ramona Rus, Adina Stanciu .

[nggallery id=1190]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]