Gaz Metan Valea Lunga - Muresul Vintu 22Mureșul Vințu de Jos a avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în faza sferturilor de finală ale Cupei României, echipa lui Mihai Manea eliminând după 120 de minute, în deplasare pe Gaz Metan Valea Lungă. În primul meci al optimilor Cupei României, faza județeană, Gaz Metan Valea Lungă – Mureșul Vințu 2-4 (0-0, 2-2).

Era rușinos dacă ajungeam să fim eliminați. Noi ne-am făcut singuri jocul greu, prin erorile individuale și a trebuit să suportăm prelungirile„, a spus Mihai Manea.  „Momentul cheie al jocului a fost acel penalty neacordat la scorul de 2-2, în prelungiri, imediat adversarii având un 11 metri la o fază mai puțin clară. Ce folos cp am avut o prestație laudabilă, cu ce ne ajută?„, s-a revoltat Radu Bulugea.

În celelate două jocuri:

Dalia Sport Daia Română – Șurianu 1945 Sebeș 2-3 (1-2): Coman (4), Cocoară (80, penalty)/ Lăcătuș (30), Val. Drăgan (42, 61)

Hidromecanica Șugag – Cuprirom Abrud 7-0 (4-0): Lazăr (14, 47, 69), Mura (24, 26, 44), Mirca (74).

*La Gaz Metan, între buturi, Ad. Migea, jucător de câmp!

Partidă spectaculoasă în cupă, pe profilul acestei competiții, ambele formații întrecându-se în ratări.

Mureșul Vințu a deschis scorul după pauză, când nou intratul P. Muntean a centrat excelent în minutul 49, iar Samoilă a reluat cu capul.

Între buturile gazdelor s-a regăsit Ad. Migea, mijlocaș central în ultimii doi ani, care l-a înlocuit pe L. Trif – suspendat!

Nou-promovata  a întors scorul în 6 minute, prin golurile lui Voicu (51) – șut din careu după o respingere greșită a lui V. Ignat. Apoi, în minutul 56, Vekony a împins mingea în plasă din apropiere la o centrare de pe stânga. Surpriza se contura, Mihai Manea simțea că lucrurile se complică teribil, însă S. Culda (77) a restabilit egalitatea cu o execuție din lovitură liberă, de pe dreapta, ce a străpuns înghesuiala din fața porții.

În minutul 90+1, amfitrionii rămân în inferioritate, fiind eliminat A. Moldovan pentru cumul de avertismente.

*Gazdele, penalty neacordat la 2-2, în prelungiri

Înaintea prelungirilor, Mihai Manea și-a muștruluit serios elevii: „intrați și reparați rușinea. Dacă nu câștigați astăzi ați terminat-o cu mine”!

Deși în inferioritate, gazdele puteau da adevărata lovitură, în minutul 96, când Voicu a fost faultat în careu, fără a fi acordată cuvenita lovitură de pedeapsă de către centralul M. Mărginean (Blaj).

Nervii au explodat iar, iar peste două minute când Cl. Oara a obținut lovitura de pedeapsă, gazdele au protestat. Delegatul Vasile Preda a fost trimis de pe banca tehnică, dar P. Muntean (98) a transformat penalty-ul contestat.

Gazdele, în inferioritate și copleșite psihic au căzut, iar în minutul 110, R. Morar, o altă rezervă a parafat scorul final după ce a recuperat balonul de la un adversar.

Echipe: Gaz Metan: A. Migea – C. Vasiu, S. Vasiu (84, M. Iorga), A. Moldovan, Vekony, Voicu, Ad. Mărginean, Mija, Bulugea (63, V. Pușcă), V. Marcu (103, Meszaroș), Velicea.

Mureșul: Ignat – Nemeș (82, R. Morar), Borșoi, R. Sîrbu, Tat, Samoilă (65, Albu), D. Ianc (58, Morea), Hârciagă, Culda, Mitea (46. P. Muntean), Cl. Oara

sâmbătă, 5 decembrie, ora 13.00: Gaz Metan Valea Lungă – Mureșul Vințu de Jos, D *duminică, 6 decembrie, ora 11.00: AFC Unirea 1924 Alba Iulia – Olimpia Aiud; ora 13.00: Viitorul Spicul 2014 Daia Română – Euro Șpring, Inter Ciugud – Viitorul Sântimbru, Dacia Mihalț – ASC Pianu 2013, Fortuna Lunca Mureșului – Rapid CFR Teiuș.

[nggallery id=1375]

România a fost eliminată brutal de Olanda în optimile de finală ale EURO 2024, dar „Generația de suflet” merită tot respectul și admirația. Visul unui turneu final de poveste s-a sfârșit în fața „portocalei mecanice”, care a învins net, cu scorul de 3-0 (1-0), reușite Gakpo (19), la o fază la care Niță a fost […]