FOTO: Curaj nebun pentru o tânără din Alba Iulia! Poartă șarpele la gât, ca pe o eșarfă
Are doar 16 ani, un curaj nebun și pasiuni mai puțin întâlnite la fetele din ziua de azi. Denisa Picoș se plimbă de două zile cu pitonul prin Cetatea Alba Carolina și oferă ocazia celor mai îndrăzneți să se fotografieze alături de unul dintre cele mai de speriat animale. Acțiunea are ca scop promovarea expoziției de reptile de la Muzeul Național al Unirii care a ajuns la Alba Iulia, la mijlocul lunii iunie.
Pitonul birmanez, de care o parte din conjudețeni s-au speriat, iar alții s-au minunat, are un an și trei luni, vârstă la care nu este capabil să ștranguleze sau să atace, deci este inofensiv.
”Eu personal ador șerpii. Lumea se fotografiază cu el pentru că nu în fiecare zi ai această ocazie. Acasă am o broască țestoasă pe care o cresc cu mare drag”, a spus Denisa care este elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național ”Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia, profilul științe-sociale.
Paradoxal sau nu, fetele s-au arătat mai curajoase în a se fotografia cu animalul. ”Au fost și doamne de peste 60 de ani care l-au pus pe după gât, dar și copii de 7-8 ani”, a spus Denisa.
Reprezentanții arădeni au precizat că prelungesc expoziția de reptile cel puțin până la începutul lunii august.
Pitonii birmanezi sunt răspândiți prin sudul și sud-estul Asiei, pot ajunge până la lungimea de 5 metri, consumă animale până la talia unei căprioare și depun aproximativ 10-20 ouă pe care le clocesc asemănător păsărilor. Este de specificat faptul că sunt o specie blândă, des crescută ca animal de companie. Cel mai mare exemplar a trăit în organizația Serpent Safari, o femelă pe nume Baby, care la ultima măsurătoare a avut 5,70 metri.
[nggallery id=2063]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României