FOTO: CSM Târgoviște – Volei Alba Blaj 0-3, în prima semifinală a Cupei CEV | Campioana, victorie de senzație și pas mare spre finală
Volei Alba Blaj a câștigat în stil de campioană primul episod al semifinalei Cupei CEV, o confruntare „100 la sută românească”, de lângă Turnul Chindiei cu marea rivală CSM Târgoviște și a făcut un pas hotărât spre calificarea în finala celei de-a doua întreceri continentale. A fost 3-0 (25-15, 25-18, 25-23) pentru deținătoarea titlului, formație care a controlat cu autoritate confruntarea marilor orgolii.
Campioana României a etalat o evoluție strălucitoare, în fața unei asistențe de peste 2000 de spectatori. Echipa din „Mica Romă”, datoare după ultimele două jocuri, a reușit cel mai bun joc al anului, blocajul fiind principala armă a vizitatoarelor. Returul se va disputa săptămâna viitoare, joi, 23 martie, la ora 19.00, la Tg. Mureș, iar pentru calificarea în ultimul act ardelencele au nevoie să ia două seturi.
*Russu, MVP-ul disputei
Partida a durat 83 de minute, iar cele mai multe puncte le-au strâns Victoriia Rusu – 18, desemnată MVP-ul întâlnirii, iar de la gazde Ana Bjelica – 15. Blajul a avut atitudine și concentrare, diferența făcându-se la blocaje (11-4, cele mai multe Jovana Kocić – 5) și ași (6-2).
Primul set a fost copios de Volei Alba Blaj, care a condus la diferențe substanțiale: 19-11 și 21-12. Și în al doilea parțial Blajul a început bine, distanțându-se la 10-6. Dâmbovițencele s-au apropiat periculos, la un punct, în câteva rânduri, dar Blajul a rezistat și a ajuns la 16-13 și 23-16. Al treilea set s-a dovedit cel mai echilibrat, Târgoviște reușind să egaleze la „19” și să treacă în avantaj 20-19. Confruntarea a căpătat accente dramatice, dar și spectaculoase, cu un punct realizat de libero-ul Andreea Ispas (decis la consultarea video), 21-22, un moment cheie!
Cele două combatante, în fapte primele două clasate la finele sezonului regular al Diviziei A1, s-au luptat în ultimii ani pentru supremația internă în diverse competiții (campionat, Cupa României, Supercupa României), acesta fiind însă primul duel european.
În cealaltă semifinală, dintre Savino del Bene Scandicci (Italia) și Thy Istanbul (Turcia), gazdele s-au impus cu 3-0 (27-25, 25-12, 25-18), la Florența.
Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 6 puncte, Slađana Mirković – 4, Raisa Ioan – 4, Victoriia Russu – 18, Bojana Milenković – 4, Jovana Kocić – 14, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l), Andrea Kossanyiová, ; Georgiana Faleș, Iarina Axinte, Dajana Bošković, Jovana Cirković, Kaitlyn Hord. Antrenor Stevan Ljubičić.
Foto: CEV și CSM Volei Alba Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari