FOTO: Corul ”Doruleț” din Ocna Mureș, în ”Armonii de toamnă”
Invitat la Festivalul Național “Armonii de toamnă” din Turda, Corul “Dorulet” din Ocna Mureș s-a prezentat, ca de fiecare dată, cu mare entuziasm.
Festivalul a avut loc sambata, 4 nov. 2017, aflandu-se la a III-a editie, si a fost organizat de Primaria si Casa de Cultura a Municipiului Turda. Intre organizatori, ca de fiecare data, cu acelasi verv si implicare, se afla parintele Sebastian Zahan.
Corurile participante din acest an au fost: Corul “Armonia”, al gazdelor, dirijat de preot Sebastian Zahan, Corul “Astra” din Campia Turzii, dirijat de prof. Rodica Trandafir, Corul de Camera “Psalmodia Transylvanica” al Facultatii de Teologie Ortodoxa, Cluj Napoca, dirijor prof. Univ Dr Vasile Stanciu si Corul “Pastorala”, al Ateneului Popular “Mr. Gh. Pastia” din Focsani, dirijat de Prof. Dr. Maestru Dumitru Sandulachi.
Alaturi de aceste renumite coruri a evoluat scenic Corul “Dorulet”, condus de prof. Eva Forika; piesele interpretate au fost: Zorile aprind in zare- canon, Bouree, Morarul, Dorulet, mai doruletule si Foaie verde de mar (i) dulce. Prestatia acestui cor a fost apreciata ca fiind una foarte buna, chiar cu “Nota 10”, asa cum s-a exprimat la final un pianistul invitat de la Conservatorul din Cluj Napoca. (Academia de Muzica “Gheorghe Dima”).
La finalul festivalului, gazdele au premiat dirijorii cu flori, diplome si trofee, invitand pe scena toate corurile, reunite in glasul placut al muzicii!
Seara s-a incheiat cu voie buna si povesti acompaniate de voci corale la o masa oferita de principalul sponsor al actiunii turdene.
Corul “Dorulet” multumeste organizatorilor pentru bucuria de a fi impreuna cu prieteni vechi, dar si pentru oportunitatea de a ne face si altii noi! (prof. Elena Carunta, presedintele Asociatiei Corale “Dorulet”, Ocna Mures)
[nggallery id=4810]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Opinii - Comentarii
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României Deși nu era româncă, odată venită în România ca soție a viitorului rege Ferdinand (numit Ferdinand Întregitorul sau Ferdinand cel Bun) Regina Maria a devenit femeia care a influențat cel mai mult istoria României. În bine! Nepoată atât […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României