FOTO: Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni, reprezintă Alba la etapa de zonă a Cupei „Coca-Cola”
Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni va reprezenta Alba la etapa zonală a Campionatului Naţional de fotbal licee Cupa „Coca-Cola”, feminin. Este practic o reeditare a performanţei din 2013, când tot talentatele fotbaliste din Munţii Apuseni au acces în etapa superioară a îndrăgitei competiţii fotbalistice (programată în luna aprilie la Tg. Mureş).
În judeţul Alba, în 2015 s-au înscris 4 echipe, la feminin, disputându-se trei jocuri, în sistem eliminatoriu, în Sala Colegiului Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” din Alba Iulia. Rezultatele au fost următoarele: Colegiul Naţional „HCC” Alba Iulia – Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia 4-5, Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni – LPS Alba Iulia 7-1 (4-0), goluri înscrise de Dariana Beleiu – 4, Valentina Pătruşel – două şi Andrada Selage, respectiv Liceul Tehnologic Sebeş – Col. Naţ. „Avram Iancu” Câmpeni 0-3 (neprezentare a campioanei ediţiei precedente, fiind invocate anumite probleme medicale ale jucătoarelor). „Sincer chiar mi-aş fi dorit să jucăm finala, pentru a ne revanşa în urma eşecului de anul precedent, înregistrat în commpania echipei din Sebeş. Am sub comandă jucătoare foarte talentate şi cred că vom reuşi rezultate bune în etapa superioară”, a spus profesorul Nicolae Achimeţ.
Când vorbim despre moaţele pasionate de „sportul rege”, de la sine în discuţie apar inimosul antrenor Nicolae Achimeţ şi Colegiul Naţional „Avram Iancu” Câmpeni. Din 2013, această echipă face senzaţie prin câştigarea ONSS la nivel judeţean, a Cupei „Coca-Cola”, dar şi prin clasările pe podiumurile naţionale ale Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar. Lotul formaţiei din Câmpeni are în componenţă pe Alina Vîrtan, Codruţa Costea, Voichiţa Beleiu, Daiana Beleiu, Valentina Pătruşel, Andrada Selage, Mădălina Costea, Denisa David şi Mirela Lazăr, veritabile domnişoare îndrăgostite de minge.
[nggallery id=196]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață