Rămâi conectat

Politică Administrație

FOTO | Clădirea blocului alimentar a Spitalului Orășenesc Cugir, reabilitată printr-o investiție de peste 250.000 euro: Servicii de bucătărie la standarde moderne, pentru pacienți

Ziarul Unirea

Publicat

în

Clădirea blocului alimentar a Spitalului Orășenesc Cugir, reabilitată printr-o investiție de peste 250.000 euro: Servicii de bucătărie la standarde moderne, pentru pacienți

Pacienții Spitalului Orășenesc Cugir vor beneficia de astăzi, 1 septembrie 2024, de servicii de bucătărie la standarde moderne, după reabilitarea clădirii Bloc Alimentar și Birouri a unității sanitare.

Clădirea Bloc Alimentar și Birouri a Spitalului Orășenesc Cugir a fost reabilitată, printr-o investiție de peste 250.000 Euro, din fonduri proprii ale Spitalului Orășenesc Cugir.

“Sunt mulțumit de colaborarea dintre Primăria Orașului Cugir și echipa managerială a spitalului condusă de Florin Arion, fapt care a dus din nou la investiții în cadrul spitalului nostru”, a declarat primarul Adrian Teban.

Citește și: Reabilitarea energetică a blocurilor din Cugir, prin fonduri nerambursabile: Solicitările pot fi depuse la primărie, prin asociațiile de proprietari

De asemenea, edilul de la Cugir a ținut să precizeze faptul că scopul principal al acestei investiții este acela de a contribui la îmbunătățirea serviciilor alimentare oferite pacienților în cadrul spitalului, pentru a asigura în totalitate pregătirea și prepararea hranei în regim propriu în cadrul blocului alimentar.

În același timp, s-a urmărit eficientizarea din punct de vedere termic și al consumurilor privind clădirea dar și îndeplinirea condițiilor optime de funcționare din punct de vedere sanitar, de igienă și confort.

Managerul spitalului, Florin Arion, a precizat faptul că “pentru blocul alimentar, spitalul a primit autorizație sanitară de la DSP și respectă toate circuitele obligatorii de igienă specifice și obligatorii pentru spitale, precum și pentru igiena personalului.”

Au fost executate lucrări de:

-refacere finisaje interioare și exterioare, instalații electrice, termice și sanitare
-tâmplării PVC4 cu geamuri termopan
-învelitoare din țiglă ceramică
-șarpantă din lemn ecarisat de rășinoase, amplasarea elementelor șarpantei urmând elementele structurale din fier beton armat
-trotuare de protecție de 60 cm, din beton, cu pantă de scurgere
-anvelopări etc.

Blocul alimentar a fost dotat în totalitate cu aparate industriale profesionale dar și cu mobilier specific nou din inox.

S-au achiziționat: aragaz cu 6 ochiuri, plită pe gaz, hotă, mixer profesional, mașină de curățat cartofi, robot industrial pentru tocat și răzuit, sterilizator ouă etc.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Politică Administrație

Politică Administrație

FOTO | Acces în premieră la rețele de apă și canalizare pentru 1.500 de locuitori, de pe 10 străzi, din Alba Iulia: Au fost recepționate lucrările

Lucian Daramus

Publicat

în

Acces în premieră la rețele de apă și canalizare pentru 1.500 de locuitori, de pe 10 străzi, din Alba Iulia: Au fost recepționate lucrările Aproape 1.500 de locuitori ai străzilor Emil Racoviță, Alexandru Odobescu, Petre Ispirescu, Humulești, Simion Mîndrescu, Alexandru Vlahuță, Dimitrie Bolintineanu, Cenade, Episcop Emilian Birdaș și Victor Babeș au, de joi, 17 aprilie […]

Citește mai mult

Politică Administrație

VIDEO | Mesajul primarului Gabriel Pleșa pentru albaiulieni, cu ocazia Sărbătorilor Pascale

Ziarul Unirea

Publicat

în

Mesajul primarului Gabriel Pleșa pentru albaiulieni, cu ocazia Sărbătorilor Pascale Dragi albaiulieni, Câte lumini poate aprinde flacăra unei singure lumânări? Nenumărate! Și ce bucurie împărtășită ca, în noaptea Învierii, ortodocși, catolici, reformați, evanghelici și întreaga lume creștină să ne adunăm cu toții în jurul aceleiași Lumini, dăruind din ea fără să pierdem nimic, dar câștigând […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea