FOTO| Cât mai costă un kilogram de căpșuni, în piața din Alba Iulia
FOTO| Cât mai costă un kilogram de căpșuni, în piața din Alba Iulia
Căpșunile românești sunt la mare căutare, așa că producătorii profită și le vând la un preț ridicat. Un kilogram a ajuns să coste chiar mai mult decât unul de ceafă de porc.
Nu mai este un secret faptul că nu e ieftin să întreții solariile cu căpșuni. Asta presupune multă muncă, cheltuieli mai mari. Toate acestea se răsfrâng asupra prețului.
Ba mai mult, cele românești își găsesc cu greu locul pe piața din România, așa că mulți producători sunt nevoiți să crească prețurile pentru a se putea menține pe linia de plutire. Totul, spre nemulțumirea clienților.
Cât costă un kilogram de căpșuni. Cu cât sunt mai scumpe față de anul trecut
În momentul de față, în Alba Iulia, un kilogram de căpșuni românești se vând cu 35 de lei. În ceea ce privește prețul pentru căpșunile de import, acesta este nu cu mult mai mic decât cel pentru fructele românești. În magazine, suma pornește de la 7 lei pentru o caserolă de 250 de grame și poate ajunge până la 26 pentru un kilogram, în funcție de comerciant. Un kilogram de căpșuni grecești are prețul de 20 de lei, la momentul actual.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Bunicii din cătunele izolate din Apuseni au primit pachete și vizita brașoveanului și voluntarilor dedicați trup și suflet lor: ”Ne așteaptă cu multă bucurie, unii nu își amintesc de noi, iar alții nu mai vor sa plecăm”
Bunicii din cătunele izolate din Apuseni au primit pachete și vizita brașoveanului și voluntarilor dedicați trup și suflet lor: ”Ne așteaptă cu multă bucurie, unii nu își amintesc de noi, iar alții nu mai vor sa plecăm” Imaginați-vă cum ar fi să trăiți într-un loc fără drumuri, fără magazine, fără medici de la care să […]