FOTO: Bogdan Andone, fostul antrenor al FCSB, titular pentru Viitorul Vama Seacă în derby-ul cu CS Ocna Mureș
Bogdan Andone, fostul antrenor principal al FCSB, a evoluat în premieră pentru Viitorul Vama Seacă, echipa din Liga a 4-a Alba la care s-a legitimat ca jucător în acest campionat, după despărțirea de formația patronată de Gigi Becali. Însă echipa sa a pierdut pe propriul teren, 2-4 (0-2), cu CS Ocna Mureș, liderul eșalonului
Bogdan Andone a fost integralist, iar fratele său Radu a intrat în teren în actul secund, în minutul 65, finalul fiind unul pe muchie de cuțit după ce gazdele au revenit pe tabelă și au redus ecartul, apropiindu-se la 2-3!
CS Ocna Mureș își continuă marșul de regularitate, trecând și peste al 6-lea val, având maximum de puncte după șase etape
Prima clasată s-a impus în acest meci al ambițiilor, cu scorul de 4-2 (2-0), golurile fiind marcate de Cl. Marcu (17, din penalty), Csegoldi (27), Uță (57), T. Cristea (90+5), respectiv Gh. Groza (48) și Todea (73).
În etapa a 6-a, echipa din comuna Hopârta a întâlnit pe propriul teren pe CS Ocna Mureș, liderul campionatului, într-un derby local, iar fotbalistul în vârstă de 44 de ani și-a făcut debutul în garnitura gazdelor, în vreme ce fratele său Radu a rămas rezervă.
Rezultate:
Viitorul Sântimbru – Nicolae Linca Cergău 6-2 (3-2)
Marcatori: D. Anghel (25), Oana (41), Olălău (45, 62, 90), Ad. Voicu (85, penalty), respectiv D. Trif (27), B. Găldean (37)
Bogdan Andone a evoluat ultima dată în Alba acum doi ani, în 2017, pentru Metalul Aiud, pe vrema când era antrenor la ASU Poli Timișoara, mai fiind legitimat și la Sportul Livezile.
iudeanul a evoluat, printre altele, pentru Sportul Studențesc, Rapid, FC Braşov, Ferencvaros sau Apollon Limassol, începându-și cariera de antrenor în 2011. În ultimii ani a mai fost legitimat în Alba, la Sportul Livezile sau Metalu Aiud. În 2016, ca secund al lui Marius Șumudică la Astra Giurgiu, a devenit campion al României cu gruparea giurgiuveană.
Ca jucător, Bogdan Andone are trei trofee cu Rapid. Sub comanda lui Mircea Lucescu, giuleştenii au câştigat cu Bogdan în echipă: titlul de campion în 1999, Cupa României în 1998, Supercupa României în 1999.
Foto: Tudor STAN
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean
CIL Blaj – Hermannstadt (Under 19) 7-1 (4-1) | Schimbări în ofensivă, a plecat S. Culda (la Unirea Ungheni), a venit Cîrstean A treia victorie consecutivă pentru CIL Blaj, nou-promovata în eșalonul terț, în jocurile de verificare, scor 7-1 (4-1) cu Hermannstadt Under 19. Pentru formația din „Mica Romă” au punctat Cioară (dublă, un gol […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 24 de ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare