FOTO| Alexandru Dehelean, absolventul de nota 10 al Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj. Șef de promoție, acesta dorește să urmeze Facultatea de Medicină
Alexandru George Dehelean, absolvent al Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj, a reușit performanța de a încheia cursurile clasei a XII-a cu media zece curat, într-un an tulburat de actuala pandemie.
Șef de promoție al prestigioasei instituții de învățământ și mândru „veteran” al profilului Matematică-Informatică, Intensiv Informatică, acesta a transmis pentru ziarul „Unirea” cum a reușit să se adapteze orelor în mediul online și care a fost „cheia” succesului său academic, de a-și finaliza studiile celor patru ani de liceu cu media 9.98.
Întrebat la ce facultate ar dori să aplice după ce va promova examenul de Bacalaureat din acest an, Alexandru a transmis că vrea să studieze în cadrul Facultății de Medicină „Iuliu Hațeganu” din Cluj-Napoca. Întrebat dacă a trebuit să meargă la meditații sau ore suplimentare pentru a se pregăti pentru examenul de admitere, ținând cont că este vorba despre o facultate de renume, Alexandru ne-a mărturisit: „Da, am luat ore de pregătire pentru admitere, atât la chimie, cât și la biologie, deoarece admiterea este extrem de dificilă”.
Trecerea de la învățământul convențional, în format fizic, la cel în mediul online a reprezentat o provocare pentru tânărul absolvent. Întrebat cum i s-a părut această schimbare bruscă și cum a reușit să se adapteze la noul stil de învățare, Alexandru a spus: „Școala în mediul online nu mi-a plăcut deloc, profesorii și-au dat silința pentru a realiza cât mai normal cursurile, nu s-a pus problema lipsei mijloacelor tehnice pentru realizarea acestor ore, însă școala online nu a putut lua locul celei cu prezență fizică, iar acest lucru s-a văzut în momentul reîntoarcerii la școală. Consider că notele au fost mai ușor de menținut în această perioadă, profesorii fiind mai indulgenți cu elevii”.
Astfel, Alexandru George Dehelean este mândria Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” din Blaj și un reper pentru toți tinerii care, prin muncă și ambiție, au dovedit că nici măcar o pandemie nu poate sta în calea viselor lor.
Iulian URSALEȘ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 36 de minute
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848