Tudor Stan

În etapa a 3-a a Ligii Elitelor Under 17, pe „Cetate”, AFC Unirea 1924 Alba Iulia a învins pe UTA „BătrUnirea Alba Iulia-UTA Arad Liga Elitelor27âna Doamnă”, scor 3-1 (3-0). „Alb-negrii” conduși de Vasile Ursu sunt la al doilea succes, iar arădenii au suferit primul eșec stagional. UTA „Bătrâna Doamnă” este a doua victimă de calibru din Vest după ACS Poli Timișoara. Junii uniriști demonstrează că au potențial și, în ciuda crizei financiare ce bântuie clubul, au forța fotbalistică să se impună în fața unor adversari mai bine cotați și cu alte condiții. „Am dovedit, dacă mai era nevoie că Alba Iulia reprezintă un izvor de talente. Din păcate, suntem abandonați și nimeni nu ne ajută”, a precizat antrenorul Vasile Ursu.

*Blitzkrieg unirist

Așa s-ar traduce startul fulminant al albaiulienilor, ce au punctat de trei ori în primul sfert de oră: L. Dan (min. 9), Davidaș (11, penalty) și A. David (12). După acest taifun, jocul s-a liniștit, uniriștii Unirea Alba Iulia-UTA Arad Liga Elitelor12conservându-și avantajul de pe tabelă. La reluare, în minutul 47, după un corner, P. Sabău (47) a redus din handicap.

*Penalty ratat de Davidaș, eliminare G. Stan

În minutul 61, căpitanul unirist Claudiu Davidaș a ratat al doilea penalty executat (șut în bara stângă, mingea deviată de portarul D. Mureșan), iar peste 4 minute, amfitrionii rămân în inferioritate, prin eliminarea lui G. Stan (al doilea avertisment). Până la final ambele combatante au ratat ocazii imense, portarii întrebuințându-se serios.

Deja a devenit o obișnuință, ca părinții să suporte cheltuielile legate de organizarea meciurilor junilor uniriști, efectuându-se o chetă pentru a acoperi costurile acestui meci în „Cetate”

Au evoluat echipele: *Unirea: E. Lazăr – Negrea, L. Dan, G. Stan, Mândrean, Văsuț, Duma, Voinea, Cordoș, Davidaș, A. David; rezerve Petric – I. Adam, Oprean, Szigmond, Bota, Mihaiu, D. Suciu. Antrenor Vasile Ursu;

*UTA: D. Mureșan – Savin, Toda, Ștrengar, Tamaș, P. Sabău, T. Bodri, Cl. Adam, Cl. Vasile, A. Faur, Turcan; rezerve Guia, Gabor, R. Faur, L. Bodri, Budică, E. Varga. Antrenor Costel Bogoșel.

Următoarele meciuri sunt cu Interstar Sibiu (d), LPS Bihor (a, 26 septembrie), Centrul de Excelență Timișoara, LPS Satu Mare (a, 10 octombrie), Pandurii Tg. Jiu (d), „U” Cluj (a, 24 octombrie), Ardealul Cluj, Gaz Metan Mediaș (acasă, 7 noiembrie), Centrul de Excelență Tg. Mureș (14 noiembrie, acasă), FC Brașov.

[nggallery id=977]

Rezultat remarcabil: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB!

Rezultat excelent: Mihaela Blaga (AC „Mica Romă” Blaj/ CSU Alba Iulia), în premieră campioană națională la senioare, cu PB! Rezultat excelent reușit de Mihaela Blaga, atleta din Blaj legitimată la AC „Mica Romă” Blaj și CSU Alba Iulia devenind în premieră campioană națională la senioare, cu PB (personal best) în proba de 3000 de metri […]