FOTO| 585 de elevi din Sebeș se întorc la școală, de marți. Dorin Nistor: „Suntem alături de elevi și de profesori, oferindu-le toată susținerea noastră, pentru a promova cu succes examenele care se apropie cu pași repezi”
Un număr de 585 de elevi din Sebeș și din localitățile aparținătoare și-au anunțat prezența la cursurile școlare din anii terminali, în perioada 2 – 12 iunie 2020, conform datelor pe care primăria le-a primit de la instituțiile de învățământ.
Dorin Nistor: „Suntem alături de elevi și de profesori, oferindu-le toată susținerea noastră, pentru a promova cu succes examenele care se apropie cu pași repezi.”
Am dat o mână de ajutor tuturor școlilor pentru a fi pregătite să primească elevii, în condiții de siguranță: au fost instalate 8 sisteme de igienizare, cabinetele medicale școlare au fost dotate cu termometre non-contact, personalul cabinetelor medicale școlare a fost testat, am oferit școlilor un număr de 4712 bucăți de măști de protecție de unică folosință, asigurăm rezerve de soluții dezinfectante și am contribuit, prin angajații SPAP, la dezinfectarea spațiilor și a zonelor din proximitatea școlilor.
Pentru elevii care vor relua cursurile, avem câteva instrucțiuni generale, primite de la reprezentanții școlilor. Astfel, pe site-ul fiecărei școli vor fi afișate orarul și informațiile privind modul de desfășurare a activității didactice. Rugăm elevii să ajungă la școală cu cel puțin 15-20 de minute înainte de începerea cursurilor. La intrarea în școală, sunt amplasate covorașe cu dezinfectant. Fiecare elev se dezinfectează pe mâini și primește o mască nouă de la profesorul grupei, pe care o poartă până la finalul orelor, urmând apoi a fi înlocuită cu o altă mască pentru deplasarea acasă.
Suntem alături de elevi și de profesori, oferindu-le toată susținerea noastră, pentru a promova cu succes examenele care se apropie cu pași repezi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
15-18 august 2024: Festivalul Roman Apulum – ”Povestea unui ludus”, în Cetatea Alba Carolina. Gladiatorii, în prim plan la cea de-a XI-a ediție
15-18 august 2024: Festivalul Roman Apulum – ”Povestea unui ludus”, în Cetatea Alba Carolina. Gladiatorii, în prim plan la cea de-a XI-a ediție În perioada 15-18 august 2024, Cetatea Alba Carolina va fi gazda celei de-a XI-a ediție a Festivalului Roman Apulum, iar gladiatorii vor fi personajele principale în acest an. Tema ediției din 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
2 august: Ziua Europeană de Comemorare a Holocaustului Împotriva Romilor
-
Sportacum 2 zile
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Ştirea zileiacum 23 de ore
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori
-
Curier Județeanacum 5 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază