FOTO | 20 de școli din Municipiul Alba Iulia vor fi modernizate: Viceprimarul Emil Popescu a semnat contractul pentru finanțare de peste 25 de milioane de lei
FOTO | 20 de școli din Municipiul Alba Iulia vor fi modernizate: Viceprimarul Emil Popescu a semnat contractul pentru finanțare de peste 25 de milioane de lei
Viceprimarul Emil Popescu a semnat astăzi, la Palatul Victoria, alături de ministrul Educației Ligia Deca, contractul prin care 20 de unități de învățământ din Alba Iulia vor fi dotate cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale, printr-o finanțare PNRR în valoare de 25.121.771 lei.
Prin această investiție, sălile de clasă, laboratoarele și atelierele de practică, vor fi dotate cu calculatoare, table smart, mobilier, proiectoare, sisteme de video-conferință, sisteme audio, camere de supraveghere, echipamente pentru arhivare, softuri, materiale didactice, instalații electrice, rețele informatice și alte echipamente solicitate de unitățile de învățământ pentru care a fost obținută finanțarea:
• Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa”
• Liceul cu Program Sportiv • Colegiul Tehnic „Apulum”
• Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” • Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu”
• Școala Gimnazială „Avram Iancu” • Școala Gimnazială „Vasile Goldiș”
• Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan”
• Liceul Tehnologic „Dorin Pavel”
• Grădinița cu Program Prelungit Nr. 13
• Grădinița cu Program Prelungit ,,Dumbrava Minunată”
• Liceul de Arte „Regina Maria”
• Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian”
• Grădinița cu Program Prelungit Nr.11
• Grădinița cu Program Prelungit Step By Step Nr. 12
• Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan”
• Grădinița cu Program Prelungit ”Scufița Roșie”
• Grădinița cu Program Prelungit Nr. 8
• Grădinița cu Program Prelungit Nr. 16
• Palatul Copiilor Alba Iulia
„Investițiile în educație sunt prioritare în mandatul meu, iar această finanțare va crea nu doar condiții mai bune pentru elevi și preșcolari, ci mai ales va garanta un învățământ modern, adecvat anului 2023 și epocii digitale în care trăim. Felicit echipa din Primărie care a lucrat la întocmirea documentației pentru depunerea acestui proiect, reprezentanții unităților de învățământ implicate, care au contribuit activ în realizarea analizei de nevoi, dar și Inspectoratul Școlar Județean pentru avizul favorabil” a declarat Gabriel Pleșa, primarul municipiului Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari