Fotbal feminin în premieră la Alba Iulia *Sâmbătă, pe „Cetate”, meci amical, CS Navobi – Independenţa Baia Mare
Sâmbătă, 26 mai, cu începere de la ora 14.00, pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia (eveniment inclus în programul Zilelor oraşului) se va desfăşura partida de verificare de fotbal feminin, dintre CS Navobi Alba Iulia (înfiinţată acum 3 luni) şi prim divizionara Indepedenţa Baia Mare (locul 5 din 10 echipe în seria vestică). Meciul va avea loc pe terenul central, iar intrarea va fi liberă.
Formaţia albaiuliană are în acest moment în lot 35 de reprezentante a sexului frumos şi Navobi încearcă să-şi definitiveze efectivul până la începutul lunii septembrie, când se speră că se va păşi cu dreptul pe prima scenă şi va reprezenta cu brio judeţul Alba în Liga 1. În acest context trebuie menţionate numele a trei persoane, Silviu Miron (preşedinte), Alexandra Marian (antrenor), Darius Iacşa (manager), ce au militat pentru înfiinţarea acestei formaţii. „Este o bucurie pentru toţi iubitorii sportului rege, ce au ocazia să vadă un meci de fotbal feminin, după aproape 20 de ani de absenţă. Cred că va fi o zi specială sâmbătă şi îi invităm la stadion pe amatorii de spectacol„, a precizat Darius Iacşa, reprezentant al CS Navobi Alba Iulia. (M.N.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari