Finala campionatului judeţean la tenis de masă pentru elevi se joacă azi
Azi, 12 februarie, de la ora 9.00 se desfăşoară finala judeţeană a campionatului de tenis de masă pentru elevi organizat de Consiliul Judeţean Alba în cadrul proiectului „Campionul de mâine – tenis de masă”. Competiţia va avea loc, de la aceeaşi oră, la sala de sport a Şcolii „Vasile Goldiş” pentru elevii din ciclul gimnazial şi la sala de sport a Grupului Şcolar „Apulum” pentru elevii din ciclul liceal. Începută încă din luna ianuarie, cu etapele locale şi apoi cele zonale, întrecerea s-a desfăşurat la nivelul întregului judeţ şi contează în clasamentul general al Olimpiadei Sportului Şcolar. Judeţul a fost împărţit în 8 zone competiţionale (Blaj, Sebeş, Cugir, Ocna Mureş, Aiud, Abrud şi două zone pentru Alba Iulia) iar câştigătorii din fiecare zonă se întrec azi în etapa judeţeană. Aceasta reuneşte 96 de competitori, respectiv câte 12 elevi din fiecare zonă (câte 3 fete şi 3 băieţi atât pentru anii de gimnaziu cât şi pentru cei de liceu). Câştigătorii au primit premii constând în diplome, cupe şi echipament sportiv, iar şcolile câştigătoare la fazele zonale, din mediul rural, au primit şi câte o masă de tenis: Şcoala Ciuruleasa pentru zona Abrud, Şcoala Şugag pentru zona Sebeş, Şcoala Mirăslău pentru zona Aiud, Şcoala Lunca Mureş pentru zona Ocna Mureş, Şcoala Sântimbru pentru una din cele două zone de la Alba Iulia. La etapa de azi vor fi, din nou, puse în joc, pe lângă cupe, echipament sportiv şi diplome, alte două mese de tenis, câte una pentru fiecare echipă câştigătoare la categoria gimnaziu şi liceu. „Am gândit aceste competiţii astfel încât să atragă tinerii către sport şi să le stârnească interesul către o activitate sănătoasă, care să le formeze corpul dar şi caracterul”, spune Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba. (N.L.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României