EXPERIMENT: Am parcurs 800 de metri în 26 de minute, cu maşina, în Alba Iulia
În urma nenumăratelor plângeri şi sesizări care au venit pe adresa redacţiei cu privire la traficul greoi de pe Bulevardul Revoluţiei 1989 din Alba Iulia, am considerat oportun să fac un experiment, pe care să-l aduc la cunoştinţă cititorilor într-un mod oficial.
Vineri, 28 februarie în jurul orelor 14.00 am intrat pe Bulevardul Revoluţiei 1989 din Alba Iulia, de pe strada Vasile Goldiş. Am parcurs cu maşina, 800 de metri în 26 de minute, de la capătul străzii Vasile Goldiş până la giratoriul din dreptul pieţei agroalimentare. Bară la bară s-a circulat până la Stadionul Cetate, după care traficul s-a fluidizat.
Locuitorii municipiului Alba Iulia sunt de părere că o intersecţia giratorie din capătul Bulevardului Transilvaniei este inoportună şi ar fi mai bună una semaforizată. Cititorii spun că traficul greu se face din cauza pietonilor care trec necontrolat (aproape la fiecare secundă), iar un semafor pietonal ar duce la o fluidizare mai bună a traficului.
Este de precizat că experimentul a fost realizat la o oră de vârf, în ziua de 28 februarie, în care „nebunia mărţişoarelor” de la tarabele din capătul Bulevardului a fost mare.
NOTĂ: Acest articol prezintă obiectiv rezultatul unui experiment şi nu are ca scop aducerea unor reproşuri. Aducem la cunoştinţă faptul că şoferii din marile oraşe (Cluj-Napoca, Bucureşti, Iaşi, Timişoara) se lovesc zilnic de această problemă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României