Ediția a II-a a seriei de evenimente „Partidul te vrea tuns”, în perioada 4-6 iunie 2018, în zona din fața Muzeului Unirii
Seria de evenimente „Partidul te vrea tuns” revine la Alba Iulia pentru al doilea an consecutiv, în perioada 4 – 6 iunie 2018, în zona din fața Muzeului Național al Unirii din Cetatea Alba Carolina.
Programul ediției a II-a propune discuții și proiecții variate, centrate pe minciuna și violența prin care regimul a fost impus și susținut mai bine de 40 de ani. Seria este organizată de Asociația „Forum Apulum” sub motto-ul „Trăiască Propaganda” și urmărește să combată miturile care circulă și în prezent despre perioada comunistă din România. Propaganda a fost, alături de violență, unul din stâlpii de bază ai regimului communist, iar evenimentele propuse vor încerca să scoată în evidență prăpastia dintre ceea ce s-a pretins a fi comunismul și realiatea istorică.
Participanții vor avea ocazia să vizioneze, printre altele, documentarul „Dezastrul Roșu”, să cunoască prin intermediul invitaților una dintre vocile celebre ale radioului Europa liberă – Cornel Chriac, realizator al programului muzical „Metronom” și să participe la o lecție interactivă de istorie. De asemenea, Asociația Forum Apulum va lansa „Ghidul ilustrat al comunismului românesc”, destinat tinerilor liceeni și studenți. În cazul în care vremea nu va permite desfășurarea evenimentelor în zona din fața Muzeului Unirii, acestea vor avea loc în incinta muzeului Principia din Piața Cetății.
Acest eveniment este posibil cu sprijinul partenerilor: Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia, Asociația „EU-RO Dinamic”, Primăria Municipiului Alba Iulia, Consiliul Județean Alba, Vertical Graphic și Caro Sound.
Program „Partidul te vrea tuns”
– serie de evenimente dedicată istoriei comunismului românesc –
Alba Iulia, 4 – 6 iunie 2018
Luni, 4 iunie
20:00 Deschidere oficială
Diana Filimon, Forum Apulum
20:15 Lansare „Ghidul ilustrat al comunismului românesc”
Ciprian Cucu, Forum Apulum
20:30 Muzica și tinerii din România comunistă
Daniela Cetean (profesor istorie, Alba Iulia) și Manuela Marin
(cercetător, Universitatea București)
21:15 Proiecție film „Dezastrul Roșu” (53 min)
Marți, 5 iunie
20:00 Presa în perioada comunistă (dezbatere)
20:45 Comunismul, între realitate și propagandă
Lucian Vasile (IICCMER) în dialog cu Liviu Zgârciu
21:15 Proiecție film
Miercuri, 6 iunie
20:00 Lecție interactivă de istorie
Daniela Cetean și Adrian Simion
20:45 Care-i treaba cu torționarii? Dialog și proiecții
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba
20 iulie 2024 | Adrian Păunescu, omagiat de Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba Sâmbătă, 20 iulie 2024, la 81 de ani de la nașterea scriitorului Adrian Păunescu, Consiliul Județean Alba și Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba își propun să-l readucă în atenția publică, printr-un moment omagial. Citește și: 19 iulie 2024 […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României