Curier Județean

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară

Ioana Oprean

Publicat

în

DSVSA Alba: Recomandări pentru consumul şi păstrarea alimentelor în perioada caniculară

În sezonul cald creşte riscul alterării alimentelor şi, implicit, al apariției toxiinfecțiilor alimentare. De aceea, este importantă respectarea unor măsuri simple, dar foarte eficiente pentru protejarea sănătăţii publice.

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (DSVSA) Alba recomandă populaţiei ca, în perioadele cu temperaturi ridicate, să acorde o atenţie deosebită modului de păstrare şi preparare a alimentelor, precum şi sursei din care acestea sunt achiziţionate.

Astfel, consumatorilor li se recomandă:

• să cumpere produse alimentare numai din locuri sau spaţii înregistrate ori autorizate sanitar-veterinar şi pentru siguranţa alimentelor, care oferă garanţia comercializării unor produse sigure, depozitate şi manipulate în condiţii corespunzătoare de temperatură şi igienă;

• să introducă în frigider, cât mai repede posibil după cumpărare, alimentele de origine animală;

• să păstreze carnea refrigerată, laptele, produsele lactate şi ouăle la temperaturi de refrigerare, de preferinţă între 0°C şi +4°C, separat, în funcţie de categoria de produs;

• să păstreze carnea congelată la temperaturi cât mai scăzute, respectiv sub -12°C;

• să ambaleze separat alimentele depozitate în frigider şi să respecte temperaturile de păstrare indicate pe ambalaj;

• să păstreze alimentele gătite în recipiente curate, acoperite;

• să evite întreruperea lanţului frigorific în timpul transportului alimentelor de la magazin la domiciliu;

• să nu recongeleze produsele care au fost decongelate;

• să îndepărteze alimentele alterate, care pot constitui o sursă de contaminare pentru celelalte produse;

• să verifice integritatea ambalajelor şi termenul de valabilitate al produselor alimentare înainte de cumpărare şi consum;

• să spele bine fructele şi legumele înainte de depozitare şi consum;

• să se spele pe mâini înainte de manipularea alimentelor şi după contactul cu produse crude;

• să păstreze separat alimentele crude de cele gata pentru consum, pentru a preveni contaminarea încrucişată.

De asemenea, DSVSA Alba va intensifica activităţile de control şi se va asigura că operatorii economici respectă următoarele cerinţe:

• evitarea expunerii spre vânzare a produselor de origine animală în locuri sau spaţii care nu asigură temperaturi adecvate şi condiţii corespunzătoare de igienă;

• verificarea condiţiilor de manipulare, depozitare şi transport ale produselor de origine animală în toate unităţile autorizate sau înregistrate sanitar-veterinar şi, în mod special, ale produselor perisabile (carne preparată şi carne tocată, peşte, ouă, lapte şi produse lactate);

• confiscarea, denaturarea şi distrugerea produselor de origine animală alterate sau depreciate pe timpul transportului, distribuţiei, depozitării ori comercializării;

• interzicerea transportului produselor alimentare în cazul neasigurării temperaturilor necesare menţinerii lanţului frigorific;

• interzicerea comercializării şi punerii în consum a cărnurilor care nu au fost inspectate, marcate şi certificate sanitar-veterinar, conform legislaţiei în vigoare.

Consumatorii pot transmite sesizări din domeniul siguranței alimentelor la numărul de telefon 0258 835 915 sau la adresa de e-mail [email protected].


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adio “cașcarabetelor” din Piața Tricolorului: Ar urma să fie relocate „dincolo de șanțul cetății”. Ce spune primarul Gabriel Pleșa Administrația locală din Alba Iulia ia în considerare relocarea trăsurilor din Piața Tricolorului, potrivit unei declarații a primarului municipiului, Gabriel Pleșa, făcută vineri, 26 iunie 2026. Mai exact, edilul a transmis că acestea ar putea fi […]

Citește mai mult

Curier Județean

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ

Bogdan Ilea

Publicat

în

Jandarmii din Alba, la datorie în weekendul 27-28 iunie 2026: Vor asigura măsurile de ordine la manifestările dedicate Zilei Drapelului Național al României și la alte evenimente importante din județ În perioada 26–28 iunie 2026, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Avram Iancu” Alba vor fi prezenți în teren pentru asigurarea măsurilor de ordine […]

Citește mai mult

Curier Județean

14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul

Ioana Oprean

Publicat

în

14 străzi din comuna Rimetea vor fi modernizate: În ce stadiu este proiectul Administrația locală din comuna Rimetea, județul Alba, face ultimii pași procedurali pentru implementarea unui proiect de modernizare a infrastructurii rutiere care vizează 14 străzi din localitate, în lungime totală de aproximativ 3,47 kilometri. Primăria Rimetea a lansat, miercuri, 24 iunie 2026, în […]

Citește mai mult