DSP Alba, precizări cu privire la focarul bolii “gură-mănă-picior” de la grădinița din Alba Iulia: Copiii, reprimiți doar după 3 săptămâni
Direcția de Sănătate Publică Alba face precizări, prin intermediul unui comunicat de presă, cu privire la focarul de îmbolnăvire “gură-mănă-picior” de la Grădiniţă “Grof Majlaîh Gusztav Karolv “Alba lulia. Focarul a izbucnit în 26 octombrie, iar până joi au fost declarate 9 cazuri dintre care unul suspect.
La intervenţia în focar efectuată în 29.10.2015 s-au constatat următoarele:
-focarul a debutat luni, 26.10.2015, cu primul caz diagnosticat de medicul de familie, care a fost izolat la domiciliu.
-după triajul efectuat de medicul unității au fost diagnosticate și suspectate alte cazuri secundare care au fost izolate și tratate la domiciliu. Astfel, la ora controlului sunt declarare 8 cazuri și un caz suspect.
-majoritatea cazurilor sunt la copiii care frecventează grădiniţa cu program prelungit, respectiv servesc masa în sistem catering și dorm în unitate.
-la data controlului, din efectivul de 30 copii, sunt prezenţi doar 5, parte din cei absenţi fiind reţinuţi acasa pe motivul de a evita contactul cu colectivitatea
-unitatea funcționează în baza autorizaţiei nr.179/29.10.2013, fiind respectate condiţiile sanitare impuse prin aceasta.
Pentru a limita extinderea focarului recomanda următoarele:
-triajul zilnic al colectivităţii, intensificarea măsurilor de dezinfectie și igienizare a sălilor de clasa, jucării, rechizite, grupuri sanitare, oficiu, dormitor, folosind dezinfectante, uzuale dar în concentrații crescute. A fost instruită persoana responsabila în acest sens. Pe perioada evoluţiei focarului se va evita servirea mesei în unitate.
-Se vor intensifica măsurile-de supraveghere a igienei personale a copiilor privind utilizarea exclusiv a obiectelor personale (pahar, sticluţe, rechizite,- etc) cât și spălatul frecvent pe mâini, în special după folosirea toaletei.
-reprimirea în colectivitate a copiilor se va face cu avizul medicului de familie, după un interval de 3 săptămâni de la îmbolnăvire, timp in care se recomanda izolarea la domiciliu deoarece exista riscul de eliminare a virusului, cel care determină apariţia îmbolnăvirii, atât prin salivă cât și prin materiile fecale.
Precizam ca boala gura-mână-picior este extrem de contagioasă, foarte greu de prevenit în colectivităţile de copii, dar nu prezintă risc vital, importantă fiind doar izolarea , supravegherea si tratarea corespunzătoare a copiilor la domiciliu. (D.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar
Bacalaureat 2026: Peste 2.100 de candidați din județul Alba încep luni probele scrise. Reguli și calendar Luni, 29 iunie 2026, începe sesiunea iunie-iulie a examenului de Bacalaureat. În județul Alba sunt așteptați 2.126 de candidați (1.914 din promoția curentă și 212 din promoțiile anterioare). Examenul se organizează în 6 centre din județ. Calendarul examenului 29 […]
INCENDIU în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului
Incendiu în Ocna Mureș: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări pe strada Abatorului Secția de Pompieri Aiud intervine, în aceste momente, pentru stingerea unui incendiu izbucnit în municipiul Ocna Mureș, pe strada Abatorului, a transmis ISU Alba duminică, 28 iunie 2026, la ora 15.09. Potrivit informațiilor preliminare, incendiul se manifestă la o anexă gospodărească. Pentru gestionarea […]
„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă
„Ai grijă în ce ape te scalzi!”: Avertisment ISU Alba pentru cei care caută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Unirea” al Județului Alba a transmis, duminică, 28 iunie 2026, un avertisment pentru cei carecaută „orbește” răcoarea apei pe vremea toridă. „Ai grijă în ce ape te scalzi! Zilele […]








