DSP Alba, precizări cu privire la focarul bolii “gură-mănă-picior” de la grădinița din Alba Iulia: Copiii, reprimiți doar după 3 săptămâni
Direcția de Sănătate Publică Alba face precizări, prin intermediul unui comunicat de presă, cu privire la focarul de îmbolnăvire “gură-mănă-picior” de la Grădiniţă “Grof Majlaîh Gusztav Karolv “Alba lulia. Focarul a izbucnit în 26 octombrie, iar până joi au fost declarate 9 cazuri dintre care unul suspect.
La intervenţia în focar efectuată în 29.10.2015 s-au constatat următoarele:
-focarul a debutat luni, 26.10.2015, cu primul caz diagnosticat de medicul de familie, care a fost izolat la domiciliu.
-după triajul efectuat de medicul unității au fost diagnosticate și suspectate alte cazuri secundare care au fost izolate și tratate la domiciliu. Astfel, la ora controlului sunt declarare 8 cazuri și un caz suspect.
-majoritatea cazurilor sunt la copiii care frecventează grădiniţa cu program prelungit, respectiv servesc masa în sistem catering și dorm în unitate.
-la data controlului, din efectivul de 30 copii, sunt prezenţi doar 5, parte din cei absenţi fiind reţinuţi acasa pe motivul de a evita contactul cu colectivitatea
-unitatea funcționează în baza autorizaţiei nr.179/29.10.2013, fiind respectate condiţiile sanitare impuse prin aceasta.
Pentru a limita extinderea focarului recomanda următoarele:
-triajul zilnic al colectivităţii, intensificarea măsurilor de dezinfectie și igienizare a sălilor de clasa, jucării, rechizite, grupuri sanitare, oficiu, dormitor, folosind dezinfectante, uzuale dar în concentrații crescute. A fost instruită persoana responsabila în acest sens. Pe perioada evoluţiei focarului se va evita servirea mesei în unitate.
-Se vor intensifica măsurile-de supraveghere a igienei personale a copiilor privind utilizarea exclusiv a obiectelor personale (pahar, sticluţe, rechizite,- etc) cât și spălatul frecvent pe mâini, în special după folosirea toaletei.
-reprimirea în colectivitate a copiilor se va face cu avizul medicului de familie, după un interval de 3 săptămâni de la îmbolnăvire, timp in care se recomanda izolarea la domiciliu deoarece exista riscul de eliminare a virusului, cel care determină apariţia îmbolnăvirii, atât prin salivă cât și prin materiile fecale.
Precizam ca boala gura-mână-picior este extrem de contagioasă, foarte greu de prevenit în colectivităţile de copii, dar nu prezintă risc vital, importantă fiind doar izolarea , supravegherea si tratarea corespunzătoare a copiilor la domiciliu. (D.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









