Dreptul la informare și libertatea presei – greu de înțeles pentru administrația din Ocna Mureș?
Colegii de la site-ul ocnamuresanul.ro semnalează dificultăți în demersurile pe care le desfășoară pentru a primi acreditare la Primăria Ocna Mureș. Tot de la ei am aflat că administrația locală a elaborat și un regulament în acest sens, aprobat de Consiliul Local, care, mărturisim, ne-a lăsat ”ca la dentist”.
Nu trebuie decât să precizăm că, potrivit acestui regulament, este obligatoriu să prezinți pe lângă documentele necesare în mod obișnuit în astfel de situații, două poze, un curriculum vitae și o adeverința de salariat eliberată de instituția de presă la care este angajat solicitantul acreditării, ca să ne dăm seama că în Primăria Ocna Mureș ajungi mai greu decât la Parchetul General unde, pentru acreditare, este suficient să trimiti formularul completat și ștampilat, o copie după cartea de identitate și o copie după legitimația de presă.
Tot potrivit acestui regulament, cel care a îndeplinit toate cerințele (adică este destul de frumos, are suficiente studii și probabil un salariu destul de mic pentru a nu fi invidiat de bugetarii din primărie), poate să se lase de jurnalism pentru că instituția își rezervă dreptul de a ”refuza acreditarea ziariștilor care au adus prejudicii instituției” și ”poate retrage acreditarea ziariștilor care aduc grave prejudicii de imagine instituției”. Deci nu poți scrie decât ”de bine”, altfel ești ”out”!
Se pare că aceasta a fost și greșeala colegilor de la ocnamuresanul.ro, site care, de altfel, este o sursă de informație foarte bună pentru cei ce nu sunt interesați doar de capitolul ”realizări” din administrația locală.
Precizăm că, până în acest moment, nu am avut dificultăți de comunicare cu purtătorul de cuvânt din această instituție însă, dacă vom fi obligați să respectăm acest ”regulament” nu vom face o cerere de acreditare.
Spre surprinderea conducerii, informații despre activitatea din Primărie se pot obține și în alt fel și, probabil, riscăm oricum să fim… ”out” deoarece, dacă avem dovezi că există nereguli, cu siguranță vom deteriora, la un moment dat, ”imaginea” instituției (sau a celor ce o conduc).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești