DEZASTRU la Bacalaureat 2022, sesiunea de toamnă, în Alba: Cinci licee au ZERO candidați promovați
DEZASTRU la Bacalaureat 2022, sesiunea de toamnă, în Alba: Cinci licee au ZERO candidați promovați
Rezultatele de la Bacalaureat 2022, sesiunea august-septembrie, au fost publicate de Ministerul Educației. Vezi mai jos lista județelor – elevii intră în platformă și pot introduce codul primit de la școală pentru căutarea rezultatului obținut la examenele din sesiunea de toamnă a Bacalaureatului. Rezultatele sunt cele inițiale, adică înainte de contestații.
În județul Alba, potrivit datelor oferite de platforma Edu.ro, cinci licee nu au reușit să aibă niciun candidat promovat în această sesiune, anume:
Colegiul Național ”Bethlen Gabor” Aiud – 4 candidați înscriși
Liceul Tehnologic Jidvei – 2 candidați înscriși
Liceul Tenhologic Ocna Mureș – 5 candidați
Liceul Tehnologic ”Țara Moților” Albac – 5 candidați înscriși
Liceul Tehnologic Greco-Catolic ”Sfântul Vasile cel Mare” Blaj – 9 candidați înscriși
Notele elevilor la Bacalaureat 2022 sunt anonimizate, pentru al treilea an, astfel că fiecare candidat la această sesiune de Bac trebuie să introducă în platforma bacalaureat.edu.ro codul primit de la școală, pentru a vedea notele pe care le-a obținut la probele scrise.
Absolvenții nemulțumiți de notele primite pot să depună contestații tot astăzi, de la ora 12:00 până la ora 18:00. Modelul de contestație poate fi descărcat de aici. Rezultatele finale vor fi afișate pe 3 septembrie.
Amintim că aproape 35 de mii de tineri s-au înscris la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului. Potrivit unei analize Edupedu.ro, este cel mai mic număr de candidați din istoria ultimilor 18 ani a Bacalaureatului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari