Dezastru ecologic pe Râul Cugir: Mari cantităţi de păstrăv au murit, în urma otrăvirii cu substanţe chimice
Luni, în jurul orei 13.00, preşedintele Asociaţiei pentru Pescuit Sportiv ”Şurianul” Cugir, Ioan Cristea, a fost anunţat de către un membru al asociaţiei că pe o întinsă porţiune de râu, în aval de Uzina Mecanică 2, o mare cantitate de peşte mort pluteşte pe suprafaţa apei.
După ce a alertat Garda de Mediu şi Federaţia Română de Pescuit Sportiv, Cristea s-a deplasat împreună cu reprezentanţi ai Poliţiei Cugir la faţa locului, constatând că pe o suprafaţă destul de mare a râului pluteşte peşte mort, din specia păstrăv, fundul apei fiind acoperit din loc în loc cu mari cantităţi de puiet din aceeaşi specie. Totodată, la faţa locului au dat peste mai multe persoane de etnie romă (mai mulţi copii), care adunau din apă peştele mort, pentru consum, o parte din acesta fiind recuperat cu ajutorul poliţiei, pentru a fi predat spre analiză organelor abilitate, dar şi pentru a se evita eventuale îmbolnăviri.
Potrivit declaraţiilor făcute de preşedintele asociaţiei locale de pescuit, dl Ioan Cristea, precum şi ale preşedintelui Federaţiei Naţionale de Pescuit, dl Ştefan Popescu, ar fi vorba de un dezastru ecologic generat de scurgerea de substanţe galvanice provenite de la o secţie de tratamente chimice aparţinând Uzinei Mecanice Cugir, substanţe care au ajuns în râu printr-o gură de canal situată la ieşirea din uzină.
Interpelat în legătură cu situaţia destul de gravă petrecută la Cugir, directorul general al UMCugir, ing. Marin Morariu, a afirmat că d-nia sa nu ştie nimic despre evenimentul respectiv, susţinând că poluarea nu poate veni de la uzina întrucât aceasta dispune de staţie de neutralizare a substanţelor folosite la anumite operaţii de tratare a produselor fabricate.
La ora când transmitem materialul de faţă, la sediul UMC 2, se poartă discuţii între reprezentanţii UMC, ai Gărzii de Mediu şi ai Federaţiei Naţionale de Pescuit Sportiv. Potrivit unor surse, conducerea UMC ar fi afirmat că a fost vorba totuşi de o scurgere de substanţe poluante provenind de la uzină, accident cauzat de o conductă spartă şi de o pompă de separare defectă şi care a produs o nedorită situaţie. Oricum, reprezentanţii de la Mediu au colectat probe de apă pe care le vor supune analizelor, astfel că în zilele următoare se vor cunoaşte exact cauzele dezastrului de pe Râul Cugir. Vom reveni. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei
Reabilitare energetică pentru 6 blocuri din Blaj: Investiții de peste 18,5 milioane de lei Primăria Blaj pregătește noi intervenții asupra infrastructurii rezidențiale, prin proiecte de eficientizare energetică finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ peste 18,5 milioane de lei. O primă intervenție vizează blocurile de pe strada Gheorghe Barițiu nr. 1 și nr. 2, […]
Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică
Evaluarea Națională 2026 | Câți absolvenți de clasa a VIII-a din Alba au absentat de la proba scrisă la Matematică Miercuri, 24 iunie 2026 s-a desfășurat proba scrisă la Matematică din cadrul Evaluării Naționale. De la această probă au lipsit 67 de absolvenți de clasa a VIII-a din județul Alba din totalul de 2.440 înscriși, […]
VIDEO | La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă”
La ce au ajuns să folosească albaiulienii stațiile STP, după o săptămână de grevă: „Doar ne odihnim, știm că nu circulă” La mai bine de o săptămână de la declanșarea grevei angajaților STP, albaiulienii rămân principala categorie afectată de conflictul dintre Societatea de Transport Public Alba Iulia și administrația orașului, un „război” care continuă să […]








