Actualitate

Deficitul de medicamente oncologice este pe cale să fie rezolvat

Alexandra Mates

Publicat

în

Ministerul Sănătăţii a transmis punctul său de vedere, cu privire la asigurarea continuităţii aprovizionării cu medicamente oncologie, prin intermediul unui comunicat de presă. Finanţarea Programului Naţional de Oncologie va trece în responsabilitatea Casei Naţionale de asigurări de Sănătate. În momentul de faţă mare parte din medicamentele vitale pentru bolnavii de cancer se află pe stocul UNIFARM.

„Ministerul Sănătăţii face următoarele precizări cu privire la aprovizionarea medicamentelor oncologice ieftine, care nu mai prezintă interes pentru distribuitori şi producători:

Fondurile necesare pentru asigurarea medicamentelor oncologice specifice, necesare tratamentului bolnavilor cu afecţiuni oncologice sunt asigurate în cadrul Programului naţional de oncologie. În proiectul de buget pentru anul 2013, sumele alocate depăşesc 1 000 000 de lei. Mai mult, începând cu 1 martie 2013, finanţarea programului va fi transferată la Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, având în vedere specificul curativ al acestuia.

În ceea ce priveşte asigurarea continuităţii aprovizionării cu medicamente oncologice a căror aprovizionare se face cu dificultăţi deoarece nu se mai produc sau nu mai prezintă interes comercial, Ministerul Sănătăţii caută să găsească o soluţie care să asigure continuitatea în asigurarea nevoilor pacienţilor.

Conform datelor transmise de către Compania Naţională UNIFARM SA, în prezent, din cele 24 medicamente apreciate ca deficitare, un număr de 14 medicamente există în stoc, fiind achiziţionate prin procedura de nevoi speciale ( exemple: Bleomycinum, Dacarbazinum, Cisplatinum, Ciclophosphaminum, Methotrexatum), iar 3 dintre ele vor intra în depozitele UNIFARM până la sfârşitul acestei luni (Endoxan, Leucheran şi Oncaspar). Pentru restul negocierile se află în fază avansată.

Toate aceste medicamente sunt la UNIFARM SA şi se află la dispoziţia spitalelor. De asemenea, acestea sunt afişate în sistemul elctronic de achiziţie SEAP.

Spitalele au fost periodic informate, bilunar, cu privire la stocurile de medicamente oncologice existente la Compania UNIFARM. Compania a transmis adrese tuturor spitalelor publice privind stocurile existente şi modalitatea de contractare.

După aprobarea bugetului pe anul 2013, Ministerul Sănătăţii va propune Executivului o modalitate de suplimentare a fondurilor, cu o sumă cuprinsă între 500 000 şi 1000000 euro, pe care UNIFARM să o utilizeze în achiziţionarea medicamentelor pentru realizarea echilibrului financiar între plata făcută la furnizor, în avans, la cumpărare sau la 30 de zile, şi decontarea serviciilor medicale de către casele de asigurări la 210 zile”, se arată în comunicat.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor 

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor

Ioana Oprean

Publicat

în

Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]

Citește mai mult