Rămâi conectat

Actualitate

Cum va fi VREMEA de Paște 2025, în fiecare regiune din România: Prognoza meteo indică timp schimbător şi ploi în următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA de Paște 2025, în fiecare regiune din România: Prognoza meteo indică timp schimbător şi ploi în următoarele două săptămâni

Vremea în România va fi oscilantă din punct de vedere termic în următoarele două săptămâni (14 – 27 aprilie 2025) în majoritatea regiunilor, reiese din prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).

Precipitaţiile vor fi prezente mai ales în intervalele 15 – 16 aprilie, 18 – 20 aprilie şi după data de 24 aprilie, conform prognozei ANM.

Banat: De la zile calde la răciri ușoare

În Banat, în primele două zile din interval, valorile termice vor fi apropiate de cele specifice perioadei, cu temperaturi maxime situate, în medie, între 16 şi 18 grade, iar minimele vor oscila între 7 şi 10 grade. Pe 16 şi 17 aprilie este prognozată o creştere a temperaturilor, astfel încât media maximelor va fi de 23-24 de grade, iar cea a minimelor de până la 12 grade.

Ulterior, între 18 şi 20 aprilie, se conturează o uşoară răcire, cu valori diurne în scădere spre 19-20 de grade, urmând ca, până la finalul intervalului, să fie estimate maxime, în general, de 21-24 de grade şi minime între 8 şi 10 grade. Vor fi perioade cu precipitaţii în cea mai mare parte a intervalului analizat, cu cea mai mare probabilitate în zilele de 15 şi 16 aprilie, apoi din nou în 18, 19 şi după ziua de 24 aprilie.

Citește și: Vremea în România: Temperaturi peste cele obișnuite până la jumătatea lunii mai 2025

Crişana: Temperaturile încep să urce, dar cu riscuri de ploaie

În Crişana, valorile termice se vor situa în jurul mediilor specifice perioadei, în primele zile ale intervalului şi, din nou, între 18 şi 19 aprilie, cu temperaturi maxime în jurul a 18-19 grade. Apoi, între 16 şi 17 aprilie, dar şi începând din 20 aprilie, se anticipează o creştere uşoară a temperaturilor maxime, urmând să se înregistreze, în medie, valori de 21-24 de grade.

Minimele termice vor avea mici variaţii de la o zi la alta şi se vor situa, în medie, între 8 şi 12 grade. Vor fi perioade cu precipitaţii în cea mai mare parte a intervalului analizat, cu cea mai mare probabilitate în zilele de 15 şi 16 aprilie, apoi din nou în intervalul 18-20 aprilie şi după ziua de 24 aprilie.

Cum va fi vremea în Transilvania

În Transilvania, regimul termic va fi apropiat de valorile climatologice specifice perioadei, cu maxime în jurul a 17 grade. În intervalul 16-17 aprilie este prognozată o creştere a temperaturilor diurne, acestea urmând să urce spre 23-24 de grade. După acest episod mai cald, între 18 şi 20 aprilie, maximele termice vor mai scădea uşor şi se vor înregistra, în general, 19-21 de grade.

Ulterior, se conturează o nouă tendinţă de încălzire, cu maxime de până la 22-23 de grade. Temperaturile minime vor avea variaţii uşoare, menţinându-se, în general, între 6 şi 8 grade pe tot parcursul perioadei. Vor fi posibile precipitaţii în cea mai mare parte a intervalului, dar cu probabilitate mai ridicată între 19 şi 20 aprilie şi, din nou, din 24 aprilie, până la finalul intervalului de analiză.

Maramureş: Temperaturile cresc treptat, dar se anunță și ploi

În Maramureş, în primele zile ale intervalului, valorile de temperatură vor fi apropiate de cele normale pentru a doua decadă a lunii aprilie, cu maxime în jurul a 17 grade. Ulterior, în perioada 15-17 aprilie, este estimată o încălzire treptată, ce va aduce temperaturile diurne spre 24-26 de grade. Această evoluţie va fi urmată de o scădere uşoară, între 18 şi 20 aprilie, când maximele vor coborî la 19 – 23 de grade, urmând ca, până spre finalul intervalului, să se înregistreze, în medie, 20-23 de grade.

Temperaturile minime nu vor avea variaţii semnificative, situându-se în general între 5 şi 8 grade. Pe parcursul intervalului, sunt estimate perioade cu precipitaţii, cu o probabilitate mai ridicată în jurul zilelor de 15-16 aprilie şi, din nou, după ziua de 19 aprilie.

Moldova: Oscilații de temperatură și ploi temporare

În Moldova, valorile termice diurne, cu mici oscilaţii de la o zi la alta în prima săptămână de prognoză, vor avea o tendinţă de creştere, astfel încât mediat regional se vor situa între 16 şi 20 de grade. În a doua parte a intervalului de anticipaţie, media temperaturilor maxime va fi de 21-22 de grade, cu o uşoară răcire estimată la sfârşitul perioadei.

Media temperaturilor nocturne va creşte treptat de la valori de 3-4 grade către 9-10 grade spre finalul celei de-a doua săptămâni de prognoză, când tendinţa va fi de scădere uşoară. Temporar, vor fi precipitaţii mai ales sub formă de ploaie, cu o probabilitate mai mare în intervalele 15-16, 18-20 şi începând cu 24 aprilie.

Dobrogea: Creșteri de temperaturi și posibile ploi

În Dobrogea, regimul termic va avea mici oscilaţii, însă tendinţa va fi de creştere a valorilor de temperatură până spre sfârşitul intervalului de prognoză, când se estimează o uşoară scădere a acestora. Astfel, media valorilor termice diurne va avea valori începând de la 12-14 grade până la 20-21 de grade, iar cea a temperaturilor minime de la 4-6 grade până spre 10-11 grade. Temporar va ploua, cu o probabilitate mai mare în intervalul 18-20 aprilie şi începând cu data de 24 aprilie.

Muntenia: Creșterea temperaturilor și ploi ocazionale

În Muntenia, valorile termice diurne, cu oscilaţii de la o zi la alta în prima săptămână de anticipaţie, vor avea o tendinţă de creştere. Mediat regional, acestea se vor situa între 16 şi 22 de grade, iar în a doua parte a intervalului de prognoză, media temperaturilor maxime va fi de 22-24 de grade, cu o uşoară răcire estimată la sfârşitul perioadei. Media temperaturilor nocturne va creşte treptat de la valori de 4-5 grade la 9-10 grade, spre finalul celei de-a doua săptămâni de prognoză, când tendinţa va fi de scădere uşoară. Va ploua temporar, cu o probabilitate mai mare în data de 15 aprilie, în intervalul 18-20 şi începând cu 24 aprilie.

Prognoza meteo pentru Oltenia

În Oltenia, maximele vor scădea în a doua zi din interval, apoi vor creşte la mijlocul primei săptâmâni de prognoză, urmând să scadă din nou spre sfârşitul de săptămână şi să crească în prima duminică a intervalului de anticipaţie. Astfel, cu aceste alternanţe, media regională a temperaturilor maxime va avea valori cuprinse între 14 şi 22 de grade.

A doua săptămână va fi caracterizată de valori termice diurne mediate regional de 22-24 de grade, cu o tendinţă de răcire uşoară la sfârşitul perioadei. Regimul termic nocturn va avea mici oscilaţii, însă tendinţa va fi de creştere a valorilor de temperatură, de la medii în jurul a 5 grade, către 10 grade, spre sfârşitul intervalului de prognoză, când se estimează o uşoară scădere a acestora. Temporar va ploua, cu o probabilitate mai mare în intervalul 14-15, 18-20 şi începând cu data de 24 aprilie.

Cum va fi vremea la munte

La munte, în prima săptămână de prognoză, temperatura aerului va fi în creştere treptată, până spre sfârşitul acesteia când va scădea spre valori comparabile cu debutul intervalului, iar în a doua săptămână de anticipaţie tendinţa va fi de creştere uşoară, cu o răcire estimată spre finalul perioadei.

Astfel, cu aceste oscilaţii, media valorilor termice diurne va avea valori cuprinse între 9 şi 14 grade, iar temperatura minimă mediată se va situa între un grad şi 6 grade. Vor fi precipitaţii temporare, îndeosebi în intervalele 14-15, 18-21 şi începând din 24 aprilie.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Digitalizarea blocată de birocrație: Instituțiile din România nu pot citi noile cărți electronice de identitate pentru că nu au echipamentele necesare

Buzdugan Rebecca

Publicat

în

Digitalizarea blocată de hârțogărie: Instituțiile din România nu pot folosi noile cărți electronice de identitate pentru că nu au echipamentele potrivite Digitalizarea dă rateuri în România pentru că birocrația e peste tot și instituțiile nu au echipamentele necesare. Chiar dacă peste 500.000 de oameni au cărți electronice de identitate, unele instituții nu pot citi datele […]

Citește mai mult

Actualitate

Furtuna Zack lovește România: Zonele unde se așteaptă vijelii puternice. Europa, sub cod de furtuni violente cu rafale de 120 km/h

Ioana Oprean

Publicat

în

Furtuna Zack lovește și în România: Zonele unde se așteaptă vijelii puternice. Europa, sub cod de furtuni violente cu rafale de 120 km/h Europa trece printr-o perioadă marcată de instabilitate atmosferică severă, cauzată de furtuna Zack, un fenomen meteo de toamnă timpurie care a făcut deja ravagii în mai multe țări din vestul și centrul […]

Citește mai mult

Actualitate

Românii au cele mai multe zile libere legale din UE: Angajații din România pot avea anual aproape 2 luni nemuncite, dar plătite

Ioana Oprean

Publicat

în

Românii au cele mai multe zile libere legale din Uniunea Europeană: Angajații din România pot avea anual aproape 2 luni nemuncite, dar plătite Angajații din România au 17 zile libere pentru sărbătorile legale, cele mai multe din Uniunea Europeană. Acestea, combinate cu cele 20 de zile de concediu, duc la aproape două luni libere pe […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Copyright © 2004 - 2025 Ziarul Unirea