FOTO| Acțiuni ale IPJ Alba pentru prevenirea portului de obiecte periculoare în unitățile de învățământ: Au luat parte peste 1.800 de elevi
FOTO| Acțiuni ale IPJ Alba pentru prevenirea portului de obiecte periculoare în unitățile de învățământ: Au luat parte peste 1.800 de elevi
În săptămâna care se încheie, polițiștii Biroului Siguranță Școlară din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, împreună cu polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba, sprijiniți de polițiștii din cadrul structurilor de ordine publică din întreg județul Alba, au desfășurat activități informativ – preventive în unitățile de învățământ preuniversitar, pentru creșterea gradului de conștientizare a riscurilor, vulnerabilităților și consecințelor în ceea ce privește portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase.
La activitățile desfășurate în 76 de unități de învățământ preuniversitar din județ, au luat parte peste 1.800 de elevi, din ciclul primar, gimnazial și liceal.
Principala temă a discuțiilor a fost cea a pericolului reprezentat de portul sau folosirea, fără drept, de obiecte periculoase, analizându-se aspectele legate de factorii care pot influența tendințele agresive, consecințele fizice ale comportamentelor violente și ale folosirii obiectelor periculoase precum și răspunderea, din punct de vedere juridic, pe care o antrenează săvârșirea unei fapte de natură penală.
Potrivit Codului Penal, purtarea, fără drept, în sediul autorităților publice, instituțiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public, a cuțitului, pumnalului, a obiectelor fabricate sau confecționate pentru tăiere, înțepare sau lovire, a armelor neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru șocuri electrice, precum și pentru substanțe iritant lacrimogene sau cu efect paralizant, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă; (art. 372, alin (2));
Folosirea fără drept a obiectelor sau a substanțelor prevăzute mai sus, în sediul autorităților publice, instituțiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public, se pedepsește cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă. (art. 372, alin (1)).
Polițiștii au încercat să-i determine pe elevi să conștientizeze consecințele adoptării unor comportamente violente, agresive, prin faptul că sunt puse în pericol vieți umane sau valori sociale.
Astfel de activități vor fi desfășurate până la sfârșitul anului școlar 2022-2023.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil
Tânăr de 16 ani, din Cricău, fără permis, la volanul unui tractor, în toiul nopții, pe un drum comunal: Cum a fost posibil Vineri 27 iunie 2026, în jurul orei 02.20, polițiștii Secției 1 de Poliție Rurală Galda de Jos au oprit, pentru control, pe DC Tibru, un tractor care era condus de un tânăr […]
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme
ACCIDENT la Cugir: Femeie din Săliștea, rănită în urma coliziunii dintre două autoturisme Vineri, 26 iunie 2026, în jurul orei 17.30, Poliția Orașului Cugir a fost sesizată, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Râul Mare din oraș, a avut loc un eveniment rutier. Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au […]










