CUGIR: Moș Nicolae îi așteaptă pe copii în centrul orașului
În data de 6 decembrie, centrul oraşului Cugir va fi locul oficial de începere a sărbătorilor de iarnă. Primăria şi Casa de Cultură îi aşteaptă atât pe cei mici, cât şi pe cei mari să vină la bradul din faţa Catedralei Adormirea Maicii Domnului pentru a-l întâmpina aşa cum se cuvine pe Moş Nicolae.
În aşteptarea lui, la ora 17,00 primarul Adrian Teban va da startul numărătorii inverse la capătul căreia se vor aprinde luminile din bradul de Crăciun şi instalaţiile luminoase care împodobesc centrul localităţii.
„Îi aşteptăm pe toţi locuitorii Cugirului să ni se alăture pentru a intra împreună în spiritul sărbătorilor de iarnă şi mai cu seamă pe cei mici care, suntem convinşi că sunt nerăbdători să-l întâlnească pe Moş Nicolae” a spus primarul Adrian Teban.
În aşteptarea lui Moş Nicolae, organizatorii au pregătit un minispectacol de colinde susţinut de elevii Şcolii Generale „Ioan Mihu” din Vinerea, conduşi de profesorii Laura Teban şi Ionela Popa Dărab, urmaţi de liceeni Colegiului Naţional „David Prodan”, conduşi de profesorul Călin Furdui.
Chiar dacă Moşul nu va fi foarte bogat, copiii vor avea parte de o surpriză inedită: personaje precum zâne, îngeraşi, elfi şi un om de zăpadă vor coborâ din lumea minunată a poveştilor şi le vor împărţii dulciuri tuturor copiilor prezenţi.
Moş Nicolae va veni şi pentru performerii Cugirului şi profesorii lor, care sunt invitaţi de către administraţia locală la Casa de Cultură la ora 19.00, unde va avea loc Gala Performerilor. În cadru festiv, oficialităţile locale, în frunte cu primarul Adrian Teban şi viceprimarul Horia Rotche îi va felicita pe elevii şi profesorii şcolilor din oraş care au obţinut premii la olimpiadele internaţionale, naţionale şi judeţene.
„A devenit o tradiţie ca în fiecare an, în preajma sărbătorilor de iarnă, administraţia locală a oraşului Cugir să-i felicite pe elevii care fac cinste învăţământului cugirean, precum şi pe dascălii care le-au insuflat dragostea şi respectul pentru studiu. Această Gală a performerilor este modalitatea prin care ne exprimăm consideraţia faţă de munca, seriozitatea şi tenacitatea de care dau dovadă aceşti elevi şi profesorii lor„, a declarat primarul Adrian Teban.
În cadrul galei vor fi premiaţi 230 de elevi şi 89 de profesori care vor primi diplome, Catalogul Performerilor şi dulciuri. Dintre aceştia un număr de 57 de copii şi cadre didactice vor fi premiate şi cu o sumă de bani ca urmare a rezultatelor deosebite obţinute în anul şcolar 2012.
La final, echipa de teatru a Casei de Cultură, condusă de Maria Dodoc îi va invita pe cei prezenţi la o piesă de teatru ce va fi jucată pe scena din sala mare de spectacole.
FOTO: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești