CUGIR: Moș Nicolae îi așteaptă pe copii în centrul orașului
În data de 6 decembrie, centrul oraşului Cugir va fi locul oficial de începere a sărbătorilor de iarnă. Primăria şi Casa de Cultură îi aşteaptă atât pe cei mici, cât şi pe cei mari să vină la bradul din faţa Catedralei Adormirea Maicii Domnului pentru a-l întâmpina aşa cum se cuvine pe Moş Nicolae.
În aşteptarea lui, la ora 17,00 primarul Adrian Teban va da startul numărătorii inverse la capătul căreia se vor aprinde luminile din bradul de Crăciun şi instalaţiile luminoase care împodobesc centrul localităţii.
„Îi aşteptăm pe toţi locuitorii Cugirului să ni se alăture pentru a intra împreună în spiritul sărbătorilor de iarnă şi mai cu seamă pe cei mici care, suntem convinşi că sunt nerăbdători să-l întâlnească pe Moş Nicolae” a spus primarul Adrian Teban.
În aşteptarea lui Moş Nicolae, organizatorii au pregătit un minispectacol de colinde susţinut de elevii Şcolii Generale „Ioan Mihu” din Vinerea, conduşi de profesorii Laura Teban şi Ionela Popa Dărab, urmaţi de liceeni Colegiului Naţional „David Prodan”, conduşi de profesorul Călin Furdui.
Chiar dacă Moşul nu va fi foarte bogat, copiii vor avea parte de o surpriză inedită: personaje precum zâne, îngeraşi, elfi şi un om de zăpadă vor coborâ din lumea minunată a poveştilor şi le vor împărţii dulciuri tuturor copiilor prezenţi.
Moş Nicolae va veni şi pentru performerii Cugirului şi profesorii lor, care sunt invitaţi de către administraţia locală la Casa de Cultură la ora 19.00, unde va avea loc Gala Performerilor. În cadru festiv, oficialităţile locale, în frunte cu primarul Adrian Teban şi viceprimarul Horia Rotche îi va felicita pe elevii şi profesorii şcolilor din oraş care au obţinut premii la olimpiadele internaţionale, naţionale şi judeţene.
„A devenit o tradiţie ca în fiecare an, în preajma sărbătorilor de iarnă, administraţia locală a oraşului Cugir să-i felicite pe elevii care fac cinste învăţământului cugirean, precum şi pe dascălii care le-au insuflat dragostea şi respectul pentru studiu. Această Gală a performerilor este modalitatea prin care ne exprimăm consideraţia faţă de munca, seriozitatea şi tenacitatea de care dau dovadă aceşti elevi şi profesorii lor„, a declarat primarul Adrian Teban.
În cadrul galei vor fi premiaţi 230 de elevi şi 89 de profesori care vor primi diplome, Catalogul Performerilor şi dulciuri. Dintre aceştia un număr de 57 de copii şi cadre didactice vor fi premiate şi cu o sumă de bani ca urmare a rezultatelor deosebite obţinute în anul şcolar 2012.
La final, echipa de teatru a Casei de Cultură, condusă de Maria Dodoc îi va invita pe cei prezenţi la o piesă de teatru ce va fi jucată pe scena din sala mare de spectacole.
FOTO: arhiva
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba
Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți, 23 iunie 2026, la Vinerea. Muniția a fost asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba. Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat sa intervină pentru asanarea […]
Doi elevi ai Centrului Județean de Excelență Alba, premiați la Sesiunea de Referate și Comunicări Științifice, faza județeană
Doi elevi ai Centrului Județean de Excelență Alba, premiați la Sesiunea de Referate și Comunicări Științifice, faza județeană Elevii Centrului Județean de Excelență Alba, Ana Andreea Filimon (clasa a X-a) și Andrei Nicolae Medrea (clasa a XI-a), au obținut rezultate deosebite la faza județeană a Sesiunii de Referate și Comunicări Științifice ale elevilor din învățământul […]
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare
Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]









