CUGIR: Manifestări dedicate Zilei Colegiului Naţional ”David Prodan”
Elevi, cadre didactice şi mai mulţi invitaţi s-au adunat vineri, 25 mai, la Cugir, pentru a sărbători împreună ”Ziua Colegiului Naţional ”David Prodan”, în amintirea eminentului istoric, patronul spiritual al acestei instituţii şcolare.
Evenimentul a început la ora 10.00, cu o reuniune a elevilor şi a profesorilor într-un careu festiv, în cadrul căruia directorul liceului – prof Bur Miron a vorbit celor prezenţi despre importanţa acestei manifestări organizate la Cugir, anul acesta fiind marcat de împlinirea a 110 ani de la naşterea marelui cărturar ardelean şi a 20 de ani de la trecerea sa în nefiinţă.
Programul activităţilor consacrate acestei sărbători au cuprins o sesiune de comunicări ştiinţifice desfăşurată în sala amfiteatru a liceului, activităţi cultural educative, acţiuni sportive,precum şi vizitarea laboratoarelor de informatică, fizică şi biologie din cadrul unităţii de învăţământ. Pe lista invitaţilor s-au aflat oficialităţile locale rerezentate de primarul Adrian Teban, viceprimarul Rodica Florea şi consilierul Aurel Voicu, dar şi unele personalităţi care s-au consacrat studiului operei marelui istoric precum prof. dr. Ioan Drăgan -director al Direcţiei Arhivelor Naţionale Cluj, prof. dr. Aurel Radutiu – eminent ”prodanolog ”, director al Institutului de Istorie şi Arheologie Cluj, dr. Ana Stanea şi dr. Ana Dumitrean – muzeografi la Muzeul Unirii Alba Iulia, învăţător Ioan Bozeşan – secretar al Asociaţiei Culturale ”David Prodan ”Săliştea .
Au onorat de asemenea invitaţia directori sau foşti directori ai şcolilor din oraş,profesori de istorie precum şi profesori pensionari care şi-au petrecut o mare parte a vieţii la acest liceu. A fost de asemenea prezentă preşedinta Consiliului Părinţilor, doamna economist Dorina Ene.
C. P.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier” Patru pompieri din cadrul ISU Alba au participat în cursul acestor zile la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”, care a reunit aproape 100 de salvatori militari din 28 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață