CSU Alba Iulia a învins şi la Tg. Mureş, scor 104-64 *În sferturile Cupei României, duel cu CSM Satu Mare
CSU Alba Iulia s-a calificat în etapa superioară a Cupei României, după o dublă victorie cu Nova Vita Tg. Mureş, astăzi impunându-se în deplasare, scor 104-64 (25-13, 29-11, 25-26, 25-14).
Elevele lui Miroslav Popov au câştigat şi jocul tur de la Alba Iulia (97-56) şi vor întâlni în sferturile de finală pe CSM Satu Mare (29 noiembrie şi 3 decembrie, primul joc extern), având şansă mare să acceadă în semifinale.
La fel ca şi la Alba Iulia, baschetbalistele de la CSU nu au avut emoţii în a se impune, reuşind un debut sigur de sezon, cu un dublu succes. La Tg. Mureş, vizitatoarele au depăşit bariera „100” în privinţa punctelor înscrise, conducând detaşat la pauza mare 54-24.
*Şi Wumi Agumbiade, double-double
La fel ca şi colega sa Jesica Kuster în tur, Wumi Agumbiade şi-a trecut în cont un double-double, fiind cea mai eficientă baschetbalistă a meciului, cu 22 de puncte marcate şi 21 de recuperări. Pentru vizitatoare au punctat: Wumi Agumbiade – 22, Jessica Kuster – 18, Valencia McFarland – 14 (la debut), Milica Deura – 14, L’Oreal Price – 10, Alexandra Uiuiu – 9, Dora Ardelean (la primul joc) şi Marta Fodor – 6, Larisa Toma -5.
Sâmbătă, în prima rundă a stagiunii, CSU Alba Iulia va juca acasă cu Phoenix Galaţi.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României