CSȘ Blaj, două echipe calificate la turneele semifinale de volei pentru cadeți
După o pauză de mai bine de un an, întrerupere provocată de pandemia de coronavirus, Federația Română de Volei a reușit să deblocheze activitatea la nivel de copii și juniori, reluându-se campionatele de juniori și cadeți, la finele lunii mai, respectiv la începutul lui aprilie.
La acest nivel competițional, județul Alba are 5 echipe ce reprezintă cluburile CSȘ Blaj (4 echipe) și ACS Atomic Blaj (cadete), în condițiile în care deși s-a înscris, la cadeți și cadete, CS Ocna Mureș nu a mai luat startul. Până în prezent, CSȘ Blaj a reușit calificarea în turneul semifinal cu echipele de cadeți (antrenor Alexandru Man) și cadete (pregătite de Dan Moldovan) și așteaptă deznodământul la competițiile pentru juniori.
Dar iată rezultatele înregistrate până în prezent de conjudețene:
*Cadeți. Seria E, al doilea turneu, la Bistrița: CSȘ Blaj (foto) a pierdut 0-3 cu Viitorul Cluj și a învins 3-2 pe LPS Bistrița (deși avea un efectiv din numai 7 jucători, doi titulari fiind depistați pozitiv). În primele meciuri, în turneul din martie, de la Blaj, a pierdut 1-3 cu LPS Bistrița și a învins 3-0 pe Viitorul Cluj. CS Ocna Mureș nu a mai participat. În faza semifinală, din 14-16 mai, se califică echipele clasate pe primele două locuri în cele 6 serii, iar la turneul final (26-30 mai) se vor califica grupările clasate pe primele două locuri în seriile semifinale.
*Cadete. În Seria J sunt CSȘ Blaj și CS Atomic Blaj, împreună cu Medicina Tg. Mureș și CSȘ Târnăveni. În primul turneu, la Blaj, CSȘ Blaj a învins Atomic Blaj cu 3-0 și a pierdut cu același scor cu Medicina Tg. Mureș, echipă ce ulterior a trecut, tot cu 3-0 de Atomic Blaj (CSȘ Târnăveni nu a participat din cauza rezultatelor testelor de Covid-19). În al doilea turneu, la Tg. Mureș, gazdele s-au impus în minimum de seturi cu cele două echipe din “Mica Romă” iar CSȘ Blaj a trecut de Atomic Blaj, scor 3-0. În faza semifinală, din 14-16 mai, se califică echipele clasate pe primele două locuri în cele 10 serii, iar la turneul final (26-30 mai) se vor califica grupările clasate pe primele două locuri în seriile semifinale;
*junioare, CSȘ Blaj este în Seria F, alături de LPS Cluj, CSU Medicina CNUE Tg. Mureș (turneul secund, 23-25 aprilie), CSȘ Turda. În primul turneu, formația blăjeană a suferit eeșcuri pe linie: 0-3 cu LPS Cluj și Medicina Tg. Mureș, 1-3 cu CSȘ Turda. În faza semifinală (7-9 mai) acced primele două clasate din cele 8 serii, iar la turneul final se vor califica primele două locuri în seriile semifinale (19-23 mai);
*juniori. CSȘ Blaj este în Seria D, împreună cu LPS Bihorul Oradea, CS Provolei Arad (turneul doi, 23-25 aprilie) și CSȘ Caransebeș. CSȘ Blaj a învins cu 3-0 pe Provolei Arad și CSȘ Caransebeș și 3-2 cu LPS Bihorul Oradea. În faza semifinală (7-9 mai) acced primele două clasate din cele 8 serii, iar la turneul final se vor califica primele două locuri în seriile semifinale (19-23 mai). (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie