CSM Lugoj – Volei Alba Blaj 0-3 | De Florii, echipa din Mica Romă” poate cuceri al treilea titlu consecutiv
Doar de o victorie mai are nevoie Volei Alba Blaj pentru a câştiga al treilea titlu consecutiv, din punct de vedere matematic, după ce a câştigat astăzi, la Lugoj, scor 3-0 (25-13, 25-18, 25-13).
Echipa din „Mica Romă” are un avans de 8 puncte față de urmăritoarea CSM București şi poate celebra cucerirea campionatului duminică, de Florii, când evoluează în deplasare cu CSM Bucureşti, ocupanta locului secund.
Antrenorul Darko Zakoc a mizat pe o formulă alcătuită din jucătoare care au evoluat mai puțin, odihnind titularele obișnuite. Și așa însă, partida a fost la discreția campioanei, echilibrat fiind numai începutul setului secund, când CSM Lugoj a ținut aproape, până la 13-13.
Cu acest joc a început returul fazei secunde a Diviziei A1, succesul fiind unul concludent. Abia peste două săptămâni, mai precis în 12 aprilie, Volei Alba Blaj va reveni în faţa propriilor suporteri, pentru disputa cu CSM Tîrgovişte.
În clasament, Volei Alba Blaj se menţine lider (78 puncte), urmată de CSM București (67 puncte), CSM Târgoviște (62 puncte) şi Știința Bacău (52 puncte).
Volei Alba Blaj: Ana Grbac – Nadja Ninkovic, Lisa Kramer, Ana Maria Berdilă, Dubravka Djuric, Rebecka Lazic, Marina Vujovic (libero); au mai intrat Ana Antonijevic, Adina Salaoru (cpt.); Samara Rodrigues, Tatsiana Markevich, Nneka Onyejekwe.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Corvinul Hunedoara, calificare istorică în Europa League! În turul doi preliminar, duel cu NK Rijeka
Corvinul Hunedoara s-a calificat în turul al doilea al Europa League, după manșa secundă a duelului cu Paksi FC (Ungaria), o calificare istorică pentru „corbii albaștri”. Gruparea de lângă furnale intră in istoria fotbalului românesc fiind prima echipă din eșalonul secund care reușește o calificare în competițiile continentale! Iar în turul următor pe hunedoreni îi […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României