CS Ocna Mureş a câştigat campionatul juniorilor A1 *Reprezentanta judeţului Alba va juca astăzi, acasă cu Unirea Floreşti
Campioana judeţului Alba la juniori A1, CS Ocna Mureş se va duela cu Unirea Floreşti, reprezentanta judeţului Cluj, în etapa zonală a întrecerii fotbalistice. Dubla manşă este programată astăzi, 11 iunie, de la ora 17.30, în Alba şi returul sâmbătă, 13 iunie, la acceaşi oră, în Cluj.
Ocnamureşenii sunt pregătiţi de Radu Coroiu şi au mai reprezentat Alba la acest nivel în 2011, în urmă cu 4 ani. CS Ocna Mureş a luat titlul graţie rezultatelor directe înregistrate cu Performanţa Ighiu (0-0 şi 2-1, în deplasare, în retur), cele două combatante terminând la egalitate în fruntea clasamentului (77 de puncte).
*Luptă pe două fronturi, seniori şi juniori
“În acest an, deşi am luptat pe două «fronturi», am reuşit să câştigăm la juniori A1, după o luptă foarte strânsă. Printr-o muncă continuă, pregătind fiecare meci cu maximă seriozitate am reuşit, alături de băieţii mei, să fim din nou în frunte şi să avem din nou onoarea să reprezentăm oraşul Ocna Mureş şi judeţul Alba în competitiile zonale şi sperăm şi în cele naţionale”, a precizat antrenorul Radu Coroiu, care s-a ocupat de ambele formaţii ocnamureşene, seniori şi juniori A1.
O mare parte din componenţii acestei formaţii au câştigat în 2010 campionatul judeţean de juniori D, plus un alt titlu la juniori A1 (în 2011), înregistrându-se acum o nouă performanţă frumoasă, cu care fotbalul din localitate se mândreşte, în ciuda situaţiei economice mai puţin plăcute prin care trece oraşul şi zona. “Vreau să le mulţumesc tuturor celor care ne-au fost alături în acest sezon, Primăria Ocna Mureş, Consiliul Local al oraşului Ocna Mureş, prietenilor adevăraţi ai acestui club. În mod special îi mulţumesc unui om deosebit, care a făcut foarte mult în acest an, din toate punctele de vedere, pentru Clubul Sportiv Ocna Mureş. Este vorba despre domnul Marius Stîncel, directorul CS Ocna Mureş şi suntem convinşi că fără implicarea şi ajutorul dânsului nu am fi obţinut acest rezultat”, a mai spus Radu Coroiu.
Campioana a marcat 174 de goluri (record) în cele 30 de etape ale campionatului, principalii realizatori fiind Brie, I. Cociş şi Silvester.
CS Ocna Mureş a mizat pe efectivul compus din Adrian Florea, Florin Bordean (portari) – Dan Goga, Sorin Vasinc, Andrei Spînu, Adrian Vintilă, Nicolae Cociş, Norbert Şuba, Sebastian Marton (fundaşi) – Attila Palko, Darius Popa, Andrei Iozsa, Andrei Mureşan (poreclit “Djalminha”), Petru Crişan, Emil Dandoş (mijlocaşi) – Ioan Cociş, Mihai Brie, Silvester Mihaly, Robert Lepşa, Cristian Stoica (atacanţi); au mai evoluat pe parcursul stagiunii Robert Crişan, Robert Mîrza şi Iulian Conio. “La primul meci din jocul de baraj cu campioana judeţului Cluj, îi aşteptăm pe suporterii din Ocna Mureş, dar şi pe toţi prietenii şi oamenii de fotbal din judeţul Alba să-i încurajeze pe aceşti băieţi”, a încheiat Radu Coroiu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață