Cristinel Ioan Metea candidează, din partea PSD, la primăria comunei Unirea, unde a mai exercitat două mandate
Cristinel Ioan Metea (51 de ani) a fost prezentat joi candidatul PSD Alba pentru Primăria comunei Unirea la alegerile locale din 2016.
De profesie inginer de automatică și calculatoare, Ioan Metea urmează, în prezent, cursurile unui masterat în ”Dezvoltare durabilă și regională”, iar de 8 ani derulează proiecte pe fonduri europene.
Acesta a mai fost primar al comunei Unirea în perioada 2000 – 2008.
”În ultimii 8 ani mă ocup doar de absorbția fondurilor europene, am o firmă de consultanță. Am implementat peste 400 de proiecte mari, medii și mici, în Alba, Sibiu și Mureș, proiecte din PNDR, strict orientate spre spațiul rural (…) Am 8 ani de zile de când am ieșit din zona politicului”.
Consideră că bătălia alături de un partid oferă multiple avantaje, iar ca independent e greu să te impui, indiferent de valoarea personală. Acesta a candidat, independent, în 2012, pentru primăria Unirea.
”Eu am un principiu de existență, dacă cel care e acum îl simțeam mai bun, mai pregătit, mai OK pentru comuna Unirea, nu făceam acest pas pentru că am un culoar intelectual în care mă desfășor și un culoar economic care îmi e suficient (…) Îmi doresc să mă dedic cu experiența acumulată în mediul privat. Am văzut multe primării, multe zone, multe județe, am fost reprezentantul județului Alba în ADR 7 Centru 4 ani, în mandatul 2000 – 2004, am stat cu Iohannis la masă, o dată pe lună, dar n-are importanță. Vreau să pot ajuta resursa umană care ne-a mai rămas și să pot face un bine, celor vârstnici, care m-au crescut pe mine. Între acești doi poli, există populația activă căreia vreau să-i ofer din experiența mea, să le aduc o platformă a tot ce înseamnă fonduri europene, în speță, nerambursabile, pe agricol și non-agricol și vreau să-i conving să devină antreprenori în comună”, a afirmat Ioan Metea.
Acesta a precizat că își dorește să închidă proiectele pe ”apă, canal și drum”, iar comuna Unirea ”să nu mai piardă populație”.
Este membru PSD de două săptămâni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României