Criminalul de la Cugir are afecţiuni psihice şi va fi internat la Penitenciarul Jilava
Expertiza neuropsihiatrică realizată de specialişti a relevat faptul că Lucian Ţârlea (33 de ani), cel care joi dimineaţă a înjunghiat-o mortal pe o femeie din Cugir, are „unele afecţiuni psihice”. Criminalul a fost prezentat ieri Tribunalului Alba cu propunere de arestare preventivă pentru infracţiunea de omor iar magistraţii de aici au decis reţinerea lui pe o perioadă de 29 de zile. Având în vedere că Ţârlea prezintă semnele unei boli mintale el va fi internat în condiţii de supraveghere la Spitalul Penitenciar Jilava. Potrivit procurorului Marius Ungureanu de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Alba, Lucian Ţârlea va fi supus săptămâna viitoare unei expertize psihiatrice mai amănunţite la Institutul Naţional de Medicină Legală „Mina Minovici” pentru a i se pune un diagnostic exact. Ţârlea a înjunghiat-o, joi dimineaţă în jurul orei 7.00, pe Mihaela Vinţeler, contabilă la o firmă din Parcul Industrial Cugir, imediat după ce aceasta a coborât din maşină pentru a merge la serviciu. Se pare că Lucian Ţârlea trăia cu impresia că mai are de recuperat o sumă de bani de la firma unde lucrase ca om de serviciu şi de unde acum aproape trei luni fusese trecut în şomaj. În repetate rânduri a trecut pe la birourile firmei solicitând banii şi ameninţând personalul, dar se pare că în ultima perioadă de timp îşi focalizase nemulţumirea chiar pe victimă. El pretindea ca aceasta să îi dea o sumă de bani care îi era necesară pentru a pleca din nou la muncă în Germania, unde mai muncise în urmă cu câţiva ani. Familia criminalului susţine că Lucian s-a întors foarte schimbat din străinătate, a devenit foarte introvertit şi nu mai dorea să comunice cu nimeni, motive din care cunoscuţii îl catalogau drept o persoană cu afecţiuni psihice. (I.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut
LISTA actualizată | ATENȚIE la apa pe care o beți: 64 de izvoare și fântâni din Alba NU au apă bună de băut Direcția de Sănătate Publică Alba îndeamnă cetățenii să verifice întotdeauna sursa apei înainte de consum. Este important ca, în cazul izvoarelor neconforme, să se evite consumul direct și să se opteze pentru […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari