Comunicat de presă| Florin Spătaru, ministrul Economiei: Cupru Min nu se va închide cât timp eu voi fi ministrul Economiei
Florin Spătaru, ministrul Economiei: Cupru Min nu se va închide cât timp eu voi fi ministrul Economiei
Ministrul Economiei, Florin Spătaru, a revenit în județul Alba și a fost din nou alături de angajații Cupru Min Abrud, de această dată, vizita fiind prilejuită de aniversarea celor 45 de ani de la înființarea companiei și cu ocazia Zilei Minerului.
Ministrul Florin Spătaru a participat sâmbătă, alături de secretarul de stat Mihai Macaveiu și alți membri ai delegației de la București, la o întâlnire împreună cu colegi social-democrați din județul nostru, în cadrul căreia au fost abordate mai multe subiecte referitoare la situațiile economice ale societăților din județul Alba subordonate Ministerului Economiei, precum Uzina Mecanică, Fabrica de Arme de la Cugir, Salina de la Ocna Mureş şi Cupru Min.
Duminică, delegația Ministerului Economiei a vizitat Galeriile Romane de la Muzeul Mineritului din Roșia Montană, Cariera Roșia Poieni, Uzina de preparare de la Dealul Piciorului, Compania Cupru Min și alte obiective.
”Deciziile nu se iau din birou, ci pe teren, de la fața locului. Am revenit în județul Alba pentru celebrarea celor 45 de ani de activitate Cupru Min în România. Prima oprire a fost, însă, la Roşia Montană, căci una este să citeşti în broşuri despre minele de aur și alta e să fii acolo și să atingi urmele daltei cu care a lucrat, acum 2.000 de ani, muncitorul roman. Aproape 3000 de oameni trăiesc, astăzi, în Roşia Montană şi majoritatea face parte din generația de mineri care cunoaște istoria exploatărilor de aur din zonă. Românii din Apuseni cunosc potenţialul mineritului în zonă, dar au nevoie de susținerea celor care decid pentru valorificarea bogățiilor pe care natura le-a oferit. Frumusețea Apusenilor trebuie protejată, în același timp cu dezvoltarea economică a zonei”, a transmis Florin Spătaru.
De asemenea, ministrul Economiei, Florin Spătaru, și-a manifestat întreaga susținere pentru continuarea dezvoltării Cupru Min Abrud, pentru angajații companiei miniere și pentru sprijinirea comunităților locale din Apuseni în care se desfășoară activități de minerit: „La mulți ani, Cupru Min! Felicitări celor aproximativ 600 de angajați ai carierei de exploatare cupriferă pentru cei 45 de ani de activitate Cupru Min, în județul Alba! Am promis celor de la Cupru Min că mă voi întoarce la carieră de cupru, dupa vizita din aprilie, şi mă bucur că am avut prilejul să fiu, astăzi, alături de minerii din Abrud. Cu această ocazie, le-am spus reprezentanților Cupru Min că voi promova memorandumul pentru repartizarea a 50% din profit la următoarea ședință de Guvern, iar cât de curând posibil, vom aproba și Hotărârea de Guvern pentru ca banii să poată fi investiți conform planului de management. Unul dintre cele mai importante proiecte prevăzute în plan este creșterea capacității de depozitare a iazului de decantare Valea Șesei, astfel încât să fie asigurată depozitarea sterilului de flotație pentru respectarea normelor de mediu. De asemenea, i-am transmis conducerii Cupru Min că o aștept la Ministerul Economiei și cu un plan de valorificare a sterilului, o etapă esențială într-un proces integrat de exploatare. Pentru aceste investiții vor fi alocate peste 43 de milioane de lei ce urmează să fie alocate după aprobarea de către Guvernul României”, a mai spus ministrul Economiei.
Cupru Min Abrud, cea mai importantă companie minieră din România, a fost și este pentru mulți un loc stabil de muncă, de la tinerețe și până la bătrânețe. De la înființarea companiei, câteva generații de minieri au ieșit de aici la pensie, iar copiii lor au urmat aceeași meserie.
În calitate de parlamentar, am susținut de fiecare dată investițiile în minerit, atât cele privind extracția de minereuri, dar și redeschiderea minelor de cărbune pentru asigurarea securității și independenței energetice.
La 45 de ani de Cupru Min Abrud, transmit tuturor muncitorilor din această industrie multă sănătate și tot ce e mai bun!
NOROC BUN!
Deputat PSD de Alba,
Radu Marcel Tuhuț
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață