Ziarul Unirea

Comunicat de presã din partea FC Unirea Alba Iulia

Clubul îşi precizează poziţia referitoare la declaraţiile lui Ion Dumitrel,
preşedintele Consiliului Judeţean Alba

Referitor la declaraţiile Preşedintelui Consiliului Judeţean Alba, Ion Dumitrel, apărute săptămâna trecută în presa locală, conform căreia „FC Unirea strânge mai puţini spectatori decât Progresul Fărău„, vicepreşedintele divizionarei secunde, Oliviu Feneşan doreşte să facă unele precizări:
*Media spectatorilor la meciurile de fotbal din campionatul Ligii a 2-a (seria I şi II) este de 400-600 de spectatori, conform siteurilor sportive de specialitate;
*Performanţele echipei FC Unirea Alba Iulia din ultimii 6 ani sunt cele prevăzute în contractele de asociere cu Consiliul Judeţean Alba şi Consiliul local al municipiului Alba Iulia: creşterea şi promovarea tinerelor talente, promovarea în eşaloanele superioare,  participarea la acţiunile loturilor naţionale ale României. Obiectivele fiind realizate şi chiar depăşite pentru ceea ce ne-am propus;
*Fotbaliştii albaiulieni Florin Ilie şi Nicuşor Stanciu (investit „căpitan”) sunt prezenţi în această perioadă la o acţiune de pregătire în Turcia, a lotului naţional de „tineret”, sub comanda antrenorului Emil Săndoi. Juniorii albaiulieni Eduard Schuller, Fabian Himcinschi, Alexandru Giurgiu, Vlad Ignat, Adr. Nanu şi Morar sunt „abonaţi” constant la acţiunile echipelor naţionale Under 15, 16 respectiv 17. Jucători produşi 100% ai Unirea Alba Iulia evoluează în prezent în campionatul Ligii 1: C. Cristea (Pandurii Tg. Jiu), Gh. Grozav („U” Cluj), Zăgrean, Dâlbea şi D. Tătar (Voinţa Sibiu).
*Plecat la Standard Liege în iarna lui 2010, atacantul albaiulian Gicu Grozav a fost primul jucător unirist transferat la o echipă din străinătate, la cererea lui Ladislau Boloni, unul dintre cei mai titraţi antrenori români. Alţi doi juniori albaiulieni, Fabian Himcinschi (Empoli, Italia) şi Vlad Ignat (Valladolid, Spania) sunt ambasadori ai oraşului nostru peste hotare.
*În vara anului trecut, Nicuşor Stanciu a fost singurul unirist din istoria clubului convocat la prima reprezentativă a ţării, acesta participând la o acţiune a lotului naţional sub comanda lui Victor Piţurcă. Din 1924 şi până în 2005 doar trei fotbalişti a avut FC Unirea la loturile naţionale, iar în ultimii şase ani jucători precum G. Grozav, Selagea, C. Cristea, Zăgrean, Fl. Ilie, F. Himcinschi, Schuller, N. Stanciu, Al. Giurgiu, V. Răducanu, V. Ignat, Bretoiu, Schiau, S. Mureşan, Ad. Maxim, Morar, Nanu au participat constant la acţiunile „tricolorilor”, fiecare la categoria sa de vârstă. De asemenea, juniorii A şi B ai echipei albaiuliene au participat ani la rând la turneele finale, în 2008 obţinând şi rezultate excepţionale în străinătate.
*Din 2006, Unirea Alba Iulia s-a aflat mereu în prima parte a clasamentului Ligii a II-a: sezonul 2006/2007 (locul 4), sezonul 2007/2008 (locul 4), sezonul 2008/2009 (locul 1, promovare Liga I), sezonul 2009/2010 (retrogradare din Liga I), sezonul 2010/2011 (locul 11). La jumătatea acestui sezon Unirea se afla pe locul 6. La finele stagiunii 2008/2009 Unirea Alba Iulia a promovat în Liga I cu cel mai mic buget din eşaloanul secund, cheltuindu-se cei mai puţini bani faţă de bugetul alocat de CJ Timiş, Bihor, Braşov, Sibiu, Mehedinţi, Neamţ, Iaşi etc (multe dintre judeţele menţionate netrimiţând niciun jucător la loturile naţionale).
*În ceea ce priveşte cheltuirea banilor alocaţi, au fost făcute verificări de către organele abilitate, existând documente justificative, iar diriguitorii clubului dorm liniştiţi pentru că şi-au făcut datoria. Menţionăm că persoanele ce s-au aflat la conducerea echipei Unirea Alba Iulia în ultimii şase ani, au făcut-o de bună voie, nefiind retribuite sau premiate precum la alte echipe, ci din contră au scos din buzunare sume importante destinate cheltuielilor cu hrana şi transportul jucătorilor, respectiv baremurile arbitrilor. Din cei 400-500
de spectatori aproximativ 100-150 de persoane plăteau bilete a 5 lei, în timp ce cheltuielile de organizare a unui meci (arbitri, pompieri, salvare etc) se ridică la circa 7000-8000 lei.
*La ora actuală FC Unirea Alba Iulia se află pe locul doi în ţară după Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi”, în privinţa numărului de jucători selecţionaţi. Ne întrebăm câţi jucători de la echipele finanţate de Consiliul Judeţean Alba: Fărău (unde a evoluat în toamnă „simbolul” Unirii, Ovidiu Maier), Ighiu, Ciugud, Galda, Sebeş, Jidvei, Abrud, Aiud, Cugir, Ocna Mureş au fost promovaţi la echipe din eşaloane superioare? În concluzie, cheltuielile au fost mici în comparaţie cu rezultatele obţinute de echipa fanion a judeţului
Alba şi în niciun caz nu are dreptate domnul Dumitrel când afirma referitor la întreruperea finanţării Unirii Alba Iulia că „nevoile erau mari, iar rezultatele mici”.
Având în vedere că banii alocaţi de Consiliul Judeţean Timiş într-un an echivalează cu sumele primite de FC Unirea de la CL şi CJ Alba, din 2005 până în 2011, considerăm că performanţele echipei au fost cu mult peste valoarea finanţării. Indiferent de partidele politice şi de politicienii care se perindă la putere, FC Unirea Alba Iulia dăinuieşte din 1924 şi nu se va desfiinţa la dorinţa unor politicieni trecători.

ELIT

FC Unirea Alba Iulia

Dan HENEGAR

22 Comentarii

Ciprian 29 ianuarie 2012 at 10:31

felicitari pentru comunicat!
O singura rectificare…din ce imi amintesc, primul fotbalist din istoria Unirii convocat la echipa nationala nu a fost Nicusor Stanciu ci Tibor Moldovan, care a jucat cu selectionata intr-un turneu in Cipru. Atunci Tibi era in perioada lui de glorie la Unirea si la echipa nationala era tot Piturca.

BigBrother 29 ianuarie 2012 at 10:37

Cei de la FC Unirea il iau in serios pe acest soricel de valcea care devine tot mai minuscul pe zi ce trece ?

666 29 ianuarie 2012 at 11:28

Dupa alegeri o sa ia un picior in kur si o sa zboare pana in locul sau de bastina !

matahala 29 ianuarie 2012 at 11:07

nu stiu ce se intimpla cu dumitrl. vorbeste numai prostii in ultimul timp

a spus ca cei care protesteaza ipmotriva lui basescu or sa o ia peste bot (ciudata exprimare pentru o persoana cu inalta functie publica) iar acum a jignit cu totul gratuit echipa Unirea care, orice ar zice domnul Dumitrel, este singurul produs local adevarat de dupa 1990

Bingo ! 29 ianuarie 2012 at 16:44

Hai ca asta-i prea de tot! Auzi ca „cei care protesteaza impotriva lui basescu or sa o ia peste bot”…Asta-i curata nerusinare, Dumitrele ! Pai ba „tirimplici nenorocit” va trebui sa dai peste bot la mai bine de 85% dintre romani, ca atat mai are „baiatu ala de cartier” pe care-l susti cota, nici 12%… Si cum dai peste bot la atatia romani, bai „biscuite-n dunga” ?!!

Anonimus 29 ianuarie 2012 at 11:10

Excelent raspuns!!! Sper din tot sufletu ca UNIREA sa reuseasca sa supravietuiasca.Cat despre CJ ALBA … rusine sa va fie ca nu sustineti acest club, toti vreti performante pana la cer dar sa fie moca…Se vede ca dupa ce a plecat Bolog din CJ ( singurul care mai sustinea echipa) va trageti pe fese…Pacat… Oricum UNIREA nu va muri niciodata, va fi mereu vie in sufletu fiecarui albaiulian. FORZZA UNIREA!!!

Vladut 29 ianuarie 2012 at 11:28

Felicitari pentru comunicat! HAI UNIREA, hai baietii! Ultima fraza cea mai tare: „Indiferent de partidele politice şi de politicienii care se perindă la putere, FC Unirea Alba Iulia dăinuieşte din 1924 şi nu se va desfiinţa la dorinţa unor politicieni trecători”

mihai 29 ianuarie 2012 at 11:48

@Ciprian, ai dreptate. Tibi Moldovan a fost selectionat pt turnerul din Cipru de la inceputul lui 2004, dar selectioner era Anghel Iordanescu. Apoi a plecat Iordanescu si a venit Piturca.

Voi ii dati cu jucatorii formati...,dar cati bani s-au cheltuit pe fotbalisti nu spuneti ! 29 ianuarie 2012 at 13:47

Va laudati ci formare de jucatori,dar de cati bani s-au papat cu salariile fotbalistilor,salarii pentru antrenori si conducerea Unirii,masa ,transport etc,etc,etc voi nu spuneti nimic !Faceti si bilantul cheltuielilor ca sa se observe eficienta ori nu !!!!

Si primarii sa mai termine cu fotbal din bani publici ! 29 ianuarie 2012 at 13:54

Aproape toate echipele din judet sunt ajutate cu bani publici de primari si au cheltuit bani cu nemiluita si inca cu 2 echipe gen Santimbru unde Hulea e ruda cu primarul…S-as caute sponsori privati si sa tina 3 echipe ca sa se distreze primarii ce au in cap doar fotbal !!!!!!Gata cu distractia din bani publici ca voteaza consumarea lor unii consilieri gen ….informatorul.

Andrei 29 ianuarie 2012 at 14:13

RESPECT Oliviu Fenesan, pentru afirmatia „FC Unirea Alba Iulia dainuieste din 1924 si NU se va desfiinta la dorinta unor politicieni trecatori !!!

radu 29 ianuarie 2012 at 16:34

fanionu dracului.De asa fanion credeti voi ca are nevoie judetul Alba?
astia de la institutii au dat bani foarte multi si acum cu „jocul de glezna” al celor de la fotbal incearca sa regizeze o smecherie din care sa rezulte ca au dat bani putini. deschideti ochii fratilor nu va lasati ametiti.

j0 29 ianuarie 2012 at 17:16

Nu ma… are nevoie de trompete portocalii ca si tine ! Du-te si i-ati notite ca te striga soricelul ca sa iti dicteze ce tampenii sa mai scrii pe aici !

i+ 29 ianuarie 2012 at 16:47

Prin grija acestui SORICEL MINUSCUL judetul Alba care, poate cu exceptia Clujului, era cel mai bogat judet in resurse naturale din zona a ajuns sa fie de rasul Romaniei avand cei mai multi analfabeti, bolnavi si someri pe cap de locuitor sub glorioasa sa conducere ! Nu mai luati in seama ce spune ca in afara de a da diplome la 10% din populatia judetului la sfarsit de an si de a participa la orice manifestatie populara altceva nu stie. Sper ca dupa alegeri sa fie alungat peste Carpati acolo unde ii este locul !

jean 29 ianuarie 2012 at 18:15

hai la vot să i-o dăm lui Dumitrel ..în bot…hi hi hi ! ! !

Unirist dintotdeauna pentru totdeauna ! !

Hai Unirea Alba ! !

gigel 29 ianuarie 2012 at 19:14

Daca a facut atatea transferuri „senzationale” unde sunt banii??? unirea echipa de liga 3!!! ps:ma duc la meciurile unirii din 2001

trubaduru 30 ianuarie 2012 at 1:04

Amu sa i dam drepate si lui dumi,doar are si el ceva interes…el pastoreste peste maidane si e un fel de sef de liga H,un fel de oracol,dar nu de la balcesti,ci de la farau))…atat e si nivelul la care se ridica,de H,ca onoare se va chema ea(liga) dar lui nu i poti zice(onorabil), ca nu i cunoaste sensul si oricum e prea mult…asadar, e oarecum ”firesc”sa le tina partea…doar orice fenomen de jos se invata,din mocirla,de la liga H…dar un lucru n a invatat, daca dai putin…putin primesti si ai!!!oricum omul are fler politic si se gandeste ca voturile celor prezenti la meciurile unirii sunt oricum prea multe comparativ cu capacitatile sale de conducator lingau..il inteleg…o urare de final:sa ai parte de atatea voturi cati spectatori se strang la farau la un meci de div H !!!ps : poate dai si lovitura de incepere )

Badia 30 ianuarie 2012 at 2:20

Kk=pisi!!! Da ca ar fi deupa mine, fripturiswtilor de la Unirew Nu le-as da nici un le. Horea aredreptate in parte. Da. Au fost alocati bani multi din buget pentru cine? Niste chiulai platiti cu salarii mai nmult decat mari,pentru care nu au facut nimic. Intrewb si eu ca prostul, de ce sa dam bani pentru cativa oameni care ne fac de tot circul, in loc sa-i alocam penntru drumuri, ca tot sunt ei… ca drumul tari.

Metalul Aiud 30 ianuarie 2012 at 8:10

pai daca media e de 400-600 de spectatorii in liga a 2a….oare ce ar fi…daca de exemplu ar juca daia in liga a 2a..ca de exemplu…cei de la daia adunau vreo 400-500 de spectatorii….sau….la aiud…unde se aduna 300-400 de spectatorii…eu zic ca aceste echipe ar aduna mai multi suporterii ca unirea!!!!…Hai Metalul!

ciupanezu 30 ianuarie 2012 at 13:58

are dreptate cine intreaba: unde sunt banii de pe jucatorii vanduti. am ramas si fara jucatorii locali de valoare si fara bani. deci managemantul e zero barat. si inca o intrebare. vad ca noi sa recuperam banii pe jucatorii pierduti gen fl. ilie intotdeauna ne confruntam cu probleme, dar cand au altii de recuperat bani de la noi e f. simplu. ca in cazul lui himcinschi cand se spunea ca italienii nu au platit la timp din cauza unor lacune din contract. vai mama lor de conducatori. suntem o rusine, aparem in prosport si gsp cum scoatem porcul din portbagaj. e rusinos pt o echipa de liga 2.

andrei 30 ianuarie 2012 at 20:30

da aveti dreptate…. performantele echipei sunt cu mult peste sponsorizari DAR multi jucatori mari v=au tgrecut prin mana …
si ce ati facut cu ei …
in loc sa ii vindeti la valoare mare … aiti vandut cand nu mai dadea nime mai nimic pe ei (Cristea si altii) din banii aceea puteati face o echipa mai competitiva….Sa nu uitam … mai tineti minte ce spune Mircea Lucescu despre tinerii albaiulieni?!

Aci 31 ianuarie 2012 at 8:57

Adevarul ca intotdeauna se afla undeva la mijloc.