Cine are dreptul la două PENSII în România. Contribuţiile strânse la pensiile facultative aproape că s-au triplat în ultimii 7 ani
Cine are dreptul la două PENSII. Contribuţiile strânse la pensiile facultative aproape că s-au triplat în ultimii 7 ani
Numărul românilor care au pensii facultative a crescut rapid, cu aproape 40.000 de persoane, doar anul trecut. Contribuţiile adunate de aceştia se ridică la 272 de milioane de lei. În 2016, suma era cu 25 de milioane mai mică. Iar sumele acestea au un randament mediu de aproape 3 procente.
Cifrele arată că, în 7 ani, contribuţiile strânse la pensiile facultative aproape că s-au triplat. O explicaţie este şi faptul că sunt angajatori care includ în pachetul salarial şi contribuţia lunară la pensiile facultative. În plus, şi veniturile populaţiei au crescut. La finalul lunii septembrie, peste 7 milioane de români aveau pensii obligatorii administrate privat, iar valoarea medie a unui cont era de 5.587 lei. Oamenii strâng lună de lună pentru bătrâneţe. Pun deoparte pentru că ştiu că statul nu e de încredere. Nu doar că nu se gândeşte la viitorul salariaţilor de acum, dar îl mai şi afectează când iau decizii care îi pun doar pe ei la adăpost.
Suntem optimişti pentru că românii înţeleg că dacă nu strâng singuri pentru ei, nu o face nimeni. Optimismul dispare însă când vedem cum tot românii, unii cu funcţii înalte, îşi permit să tragă dintr-un sistem şi aşa şubrezit doar pentru interesul lor.
Concret, în timp ce românul de rând ştie că va avea o pensie publică de nici 300 de lei peste 25, 30 de ani, oficialii s-au asigurat că vor primi şi pensia asta publică, şi pensie specială pentru că, nu-i aşa, s-au spetit muncind în sălile parlamentului. Unii dintre ei au fost auziţi vorbind doar la preluarea mandatului.
Nu contează asta prea mult pentru că un singur mandat de parlamentar le va asigura, potrivit legii, o pensie specială de peste 3500 de lei. Cu cât adună mai multe mandate, cu atât creşte suma. Cumularea pensiei speciale cu cea normală a fost interzisă în primă fază de guvernului Tudose la finalul lui 2017.
Acelaşi Guvern Tudose a dat o altă ordonanţă, la doar două săptămâni distanţă, ordonanţă care anula interzicerea cumulării pensiilor. Cu alte cuvinte, este perfect normal să iei pensie de la stat de două ori, una specială de parlamentar, una în baza contribuţiilor făcute lunar. În shchimb, românul care vrea două pensii contribuie separat pentru una dintre ele.
Ultima dată când s-au prins că rămân fără bani pentru pensiile în plată, au redus contribuţiile pentru Pilonul II, adică tot de la noi au luat. Iar guvernul a considerat că, în aceste condiţii, parlamentarii au dreptul la două pensii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?”
Solicitare oficială de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia. Ioan-Aurel Pop, fost președinte al Academiei Române: „Oare crede cineva că dacă sunt distruse statuile poetului se va șterge imaginea lui din mințile românilor?” Recent a fost depusă o solicitare oficială de îndepărtare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia de către […]
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor
Cât a ajuns darul de nuntă în 2026: Cum arată nunțile în România pe fondul creșterii accelerate a prețurilor Creșterea accelerată a prețurilor din ultimii ani își face simțit efectul și în sezonul nunților, unde organizarea unui eveniment a ajuns să fie semnificativ mai costisitoare decât în trecut. În acest context, și sumele oferite de […]
VIDEO | Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor
Asfaltare la peste 30 de grade pe DN 14B, în Alba: Lucrări „încinse” pe drumul care leagă zona Mureșului de Valea Târnavelor Lucrările de asfaltare pe sectorul din județul Alba al Drumului Național (DN) 14 B au continuat și în zilele cu căldură excesivă. Sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.00, în zona lucrărilor temperatura […]









