Cetatea Dacică de la Cugir și Casa Memorială Dr. I Mihu vor fi puse în valoare: Parteneriat între Consiliul local și Consiliul Județean Alba pentru dezvoltarea turistică a orașului
Cetatea Dacică de la Cugir și Casa Memorială Dr. I Mihu vor fi puse în valoare: Parteneriat între Consiliul local și Consiliul Județean Alba pentru dezvoltarea turistică a orașului
Cugirul a găzduit ședința Consiliului Județean Alba. Consilierii județeni au decis ca două investiții strategice pentru dezvoltarea turistică a Cugirului să fie realizate prin asocierea autorității județene cu cea locală.
Discuțiile inițiate la sfârșitul anului trecut între primarul, Adrian Teban și președintele Consiliului Județean Alba, Ioan Dumitrel cu privire la punerea în valoare a Cetății Dacice și a casei personalității Dr. I Mihu au devenit astăzi obiective de investiții comune pentru județul Alba și orașul Cugir.
În sedința de astăzi de la Centrul Cultural Cugir, pe masa consilierilor județeni din Alba s-au aflat două proiecte de hotărâre pentru aprobarea încheierii unor acorduri de asociere între Orașul Cugir prin Consiliul local al orașului Cugir și Județul Alba prin Consiliul Județean Alba pentru realizarea în comun a obiectivelor de investiții amintite.
Din punctul de vederea al primarului, Adrian Teban e timpul ca orașul Cugir să nu mai depindă de soarta unei singure industrii, ci să-și dezvolte noi capabilități care să ducă în viitor la dezvoltarea economică în consens cu potențialul local real. Edilul a apreciat sprijinul județean pentru realizarea celor două investiții care vor crește atractivitatea turistică a localității, un sprijin considerat firesc și corect în condițiile în care Cugirul a fost cândva motorul județului, principalul finanțator al multor investiții majore realizate în zonă.
Citește și: Cetatea dacică de la Cugir va fi reabilitată și pusă în valoare: Acord de asociere între primărie și CJ Alba
Atât Președintele Consiliului Județean Alba, I. Dumitrel, cât și Administratorul Public al CJ Alba, Dan Popescu și-au exprimat încrederea în reușita acestor două proiecte și în impactul pozitiv pe care-l vor avea asupra dezvoltării zonei.
Valorificarea sitului arheologic de la Cugir și transformarea casei Dr I. Mihu în centru multicultural sunt obiective strategice care completează eforturile administrației locale de a deveni stațiune turistică. Adrian Teban și-a exprimat încrederea că în viitorul apropiat se va rezolva și problema drumului de pe Râul Mare către domeniul schiabil Șureanu.
Valoarea parțială pentru investiția Punerea în valoare și valorificarea „Sitului arheologic de la Cugir Cetățuia – LMI AB-I-s-B-00030”, este de 300.000 lei, sumă prevăzută pentru componentă – Realizarea Conceptului, studiului de fezabilitate, studii, expertize, avize, acorduri, etc.
Valoarea estimată pentru realizarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenție la obiectivul de investiții: „Centrul multicultural Dr. Ioan Mihu Cugir” este de 150.000 lei cu TVA inclus, din care fiecare asociat va plăti jumătate, respectiv 75.000 lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC
ACCIDENT rutier în Alba Iulia: Un pieton a fost acroșat de un autoturism în apropiere de HCC Un accident rutier a avut loc vineri seara, în jurul orei 19.40, în Alba Iulia. O persoană a fost lovită de o mașină. Potrivit IPJ Alba, este vorba de un pieton acroșat de un autoturism în apropiere de […]
VIDEO | Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice
Pregătirile pentru Sărbătoarea Rozelor 2026 de la Ciumbrud, pe ultima sută de metri. Producătorii lucrează intens la carele alegorice Comunitatea din Ciumbrud se pregătește să întâmpine mii de vizitatori la cea de-a XXIII-a ediție a Sărbătorii Rozelor, unul dintre cele mai cunoscute și apreciate evenimente dedicate florilor din România. Cu doar câteva ore înainte de […]
FOTO | Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității
Primele defibrilatoare externe montate în spații publice din Alba Iulia. Proiect Crucea Roșie Filiala Alba, cu sprijinul Star Assembly și al comunității Crucea Roșie Română Filiala Alba a pus în funcțiune vineri, 26 iunie 2026, două defibrilatoare externe semiautomate (AED) în municipiul Alba Iulia, acestea fiind primele echipamente medicale de prim ajutor amplasate în spațiile […]











