Cetatea Dacică de la Cugir și Casa Memorială Dr. I Mihu vor fi puse în valoare: Parteneriat între Consiliul local și Consiliul Județean Alba pentru dezvoltarea turistică a orașului
Cetatea Dacică de la Cugir și Casa Memorială Dr. I Mihu vor fi puse în valoare: Parteneriat între Consiliul local și Consiliul Județean Alba pentru dezvoltarea turistică a orașului
Cugirul a găzduit ședința Consiliului Județean Alba. Consilierii județeni au decis ca două investiții strategice pentru dezvoltarea turistică a Cugirului să fie realizate prin asocierea autorității județene cu cea locală.
Discuțiile inițiate la sfârșitul anului trecut între primarul, Adrian Teban și președintele Consiliului Județean Alba, Ioan Dumitrel cu privire la punerea în valoare a Cetății Dacice și a casei personalității Dr. I Mihu au devenit astăzi obiective de investiții comune pentru județul Alba și orașul Cugir.
În sedința de astăzi de la Centrul Cultural Cugir, pe masa consilierilor județeni din Alba s-au aflat două proiecte de hotărâre pentru aprobarea încheierii unor acorduri de asociere între Orașul Cugir prin Consiliul local al orașului Cugir și Județul Alba prin Consiliul Județean Alba pentru realizarea în comun a obiectivelor de investiții amintite.
Din punctul de vederea al primarului, Adrian Teban e timpul ca orașul Cugir să nu mai depindă de soarta unei singure industrii, ci să-și dezvolte noi capabilități care să ducă în viitor la dezvoltarea economică în consens cu potențialul local real. Edilul a apreciat sprijinul județean pentru realizarea celor două investiții care vor crește atractivitatea turistică a localității, un sprijin considerat firesc și corect în condițiile în care Cugirul a fost cândva motorul județului, principalul finanțator al multor investiții majore realizate în zonă.
Citește și: Cetatea dacică de la Cugir va fi reabilitată și pusă în valoare: Acord de asociere între primărie și CJ Alba
Atât Președintele Consiliului Județean Alba, I. Dumitrel, cât și Administratorul Public al CJ Alba, Dan Popescu și-au exprimat încrederea în reușita acestor două proiecte și în impactul pozitiv pe care-l vor avea asupra dezvoltării zonei.
Valorificarea sitului arheologic de la Cugir și transformarea casei Dr I. Mihu în centru multicultural sunt obiective strategice care completează eforturile administrației locale de a deveni stațiune turistică. Adrian Teban și-a exprimat încrederea că în viitorul apropiat se va rezolva și problema drumului de pe Râul Mare către domeniul schiabil Șureanu.
Valoarea parțială pentru investiția Punerea în valoare și valorificarea „Sitului arheologic de la Cugir Cetățuia – LMI AB-I-s-B-00030”, este de 300.000 lei, sumă prevăzută pentru componentă – Realizarea Conceptului, studiului de fezabilitate, studii, expertize, avize, acorduri, etc.
Valoarea estimată pentru realizarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenție la obiectivul de investiții: „Centrul multicultural Dr. Ioan Mihu Cugir” este de 150.000 lei cu TVA inclus, din care fiecare asociat va plăti jumătate, respectiv 75.000 lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]











