Curier Județean

Cetatea Dacică de la Cugir și Casa Memorială Dr. I Mihu vor fi puse în valoare: Parteneriat între Consiliul local și Consiliul Județean Alba pentru dezvoltarea turistică a orașului

Ioana Oprean

Publicat

în

Cetatea Dacică de la Cugir și Casa Memorială Dr. I Mihu vor fi puse în valoare: Parteneriat între Consiliul local și Consiliul Județean Alba pentru dezvoltarea turistică a orașului

Cugirul a găzduit ședința Consiliului Județean Alba. Consilierii județeni au decis ca două investiții strategice pentru dezvoltarea turistică a Cugirului să fie realizate prin asocierea autorității județene cu cea locală.

Discuțiile inițiate la sfârșitul anului trecut între primarul, Adrian Teban și președintele Consiliului Județean Alba, Ioan Dumitrel cu privire la punerea în valoare a Cetății Dacice și a casei personalității Dr. I Mihu au devenit astăzi obiective de investiții comune pentru județul Alba și orașul Cugir.

Citește și: Casa memorială Dr. Ioan Mihu din Vinerea va fi reabilitată și transformată într-un Centru multicultural. Investiție de 150.000 de lei

În sedința de astăzi de la Centrul Cultural Cugir, pe masa consilierilor județeni din Alba s-au aflat două proiecte de hotărâre pentru aprobarea încheierii unor acorduri de asociere între Orașul Cugir prin Consiliul local al orașului Cugir și Județul Alba prin Consiliul Județean Alba pentru realizarea în comun a obiectivelor de investiții amintite.

Din punctul de vederea al primarului, Adrian Teban e timpul ca orașul Cugir să nu mai depindă de soarta unei singure industrii, ci să-și dezvolte noi capabilități care să ducă în viitor la dezvoltarea economică în consens cu potențialul local real. Edilul a apreciat sprijinul județean pentru realizarea celor două investiții care vor crește atractivitatea turistică a localității, un sprijin considerat firesc și corect în condițiile în care Cugirul a fost cândva motorul județului, principalul finanțator al multor investiții majore realizate în zonă.

Citește și: Cetatea dacică de la Cugir va fi reabilitată și pusă în valoare: Acord de asociere între primărie și CJ Alba

Atât Președintele Consiliului Județean Alba, I. Dumitrel, cât și Administratorul Public al CJ Alba, Dan Popescu și-au exprimat încrederea în reușita acestor două proiecte și în impactul pozitiv pe care-l vor avea asupra dezvoltării zonei.

Valorificarea sitului arheologic de la Cugir și transformarea casei Dr I. Mihu în centru multicultural sunt obiective strategice care completează eforturile administrației locale de a deveni stațiune turistică. Adrian Teban și-a exprimat încrederea că în viitorul apropiat se va rezolva și problema drumului de pe Râul Mare către domeniul schiabil Șureanu.

Valoarea parțială pentru investiția Punerea în valoare și valorificarea „Sitului arheologic de la Cugir Cetățuia – LMI AB-I-s-B-00030”, este de 300.000 lei, sumă prevăzută pentru componentă – Realizarea Conceptului, studiului de fezabilitate, studii, expertize, avize, acorduri, etc.

Valoarea estimată pentru realizarea Documentației de avizare a lucrărilor de intervenție la obiectivul de investiții: „Centrul multicultural Dr. Ioan Mihu Cugir” este de 150.000 lei cu TVA inclus, din care fiecare asociat va plăti jumătate, respectiv 75.000 lei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat: Parteneriat pentru modernizarea șoselei care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș „Un nou drum din județul Alba urmează să fie asfaltat!  Șoseaua care leagă satul Silivaș de Ocna Mureș va fi asfaltat pe o distanță de 2,5 kilometri, grație parteneriatului dintre Consiliul Județean și administrația […]

Citește mai mult

Curier Județean

18-19 iulie 2026 | Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL

Ioana Oprean

Publicat

în

Târgul de Fete de pe Muntele Găina 2026: Tradiție, folclor și întâlnirea generațiilor în inima Apusenilor. PROGRAM OFICIAL Timp de două zile, unul dintre cele mai vechi și emblematice evenimente tradiționale din România reunește patrimoniul cultural viu, comunitățile din Munții Apuseni și invitați din întreaga țară, într-un program dedicat identității, tradiției și dialogului între generații. […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între 2 autoturisme pe strada Alexandru Ioan Cuza Detașamentul de Pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru acordarea primului ajutor medical, în urma producerii unui accident rutier în municipiul Alba Iulia, pe strada Alexandru Ioan Cuza, în […]

Citește mai mult