Ce obiective are Marcela Dărămuș în fruntea IȘJ Alba: Acces egal la educație, programe care să sprijine performanțele elevilor și dascălilor
Marcela Dărămuș este, oficial, noul inspector școlar general al IȘJ Alba, fiind numită prin Ordin de ministru în 7 aprilie, după ce a câștigat concursul organizat de Ministerul Educației Naționale. La semnarea contractului de management, ea și-a prezentat oferta managerială pe care a intitulat-o ”Împreună pentru educație” și a precizat că IȘJ Alba dorește să cultive spiritul proactiv, să dea dovadă de integritate şi loialitate, obiectivitate şi responsabilitate. Totodată, la sfârșitul săptămânii trecute, la sediul IȘJ Alba a avut loc festivitatea în cadrul căreia prof. Marcela Dărămuş a fost instalată în funcţia de inspector şcolar general al instituţiei, în prezenţa invitaţilor şi a colegilor săi din inspectorat.
Ce-și propune IȘJ Alba în următorii 4 ani ”Misiunea ISJ este aceea de a promova calitatea actului educaţional prin obiectivitate, integritate şi profesionalism, de a dezvolta ore educaţionale conform standardelor naţionale şi europene. Ne place să credem şi ne propunem să lucrăm, în aşa fel încât la noi fiecare şcoală să găsească sprijin pentru dezvoltare.
Proiectul de dezvoltare instituţională are o valoare strategică, el fiind conceput pe o perioadă de patru ani şi, chiar dacă suferă modificări pe parcurs, oferă un orizont şi direcţii clare pentru activitatea din Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, inclusiv priorităţile în alocarea resurselor.
Proiectul de dezvoltare instituţională ţine seama de complexitatea, diversitatea şi amplitudinea activităţilor şcolare, este rolul analizei şi reflecţiei critice asupra situaţiei de fapt, explorează şi utilizează cât mai judicios resursele existente, pentru atingerea obiectivelor propuse şi satisfacerea nevoilor organizaţiei. El este centrat pe problemele cheie ale şcolilor din judeţul Alba şi are o identitate a sa, reprezentând expresia politicii de dezvoltare a şcolilor din judeţul Alba sub îndrumarea şi coordonarea Inspectoratului Şcolar Judeţean Alba, într-un cuvânt, o asumare. Proiectul este negociat în toate fazele elaborării şi implementării sale, se realizează numai printr-o comunicare eficientă intra- şi extraorganizaţională şi prin participare.
Impreuna cu echipa Inspectoratului Şcolar Judeţean Alba ne propunem să obţinem performanţă în educaţie într-un climat intern cooperant şi stimulativ intelectual, pe baza unui management eficient al tuturor resurselor ei şi prin asumarea următoarelor ţinte:
- Promovarea accesului egal la educație de calitate (educația timpurie, învățământul primar și secundar) și reducerea ratei de părăsire timpurie a școlii;
- Dezvoltarea unui sistem educaţional bazat pe principiul calităţii, pe competenţe, pe valori, pe responsabilitate asumată şi îmbunătățirea calității, eficienței și gradului de deschidere a învățământului terțiar, pentru creșterea ponderii absolvenților de învățământ terțiar;
- Iniţierea şi derularea unor programe/proiecte ale Inspectoratului Şcolar Judeţean Alba, menite să sprijine performanţele elevilor şi ale cadrelor didactice şi să încurajeze creșterea participării la învățarea pe tot parcursul vieții, îmbunătățirea competențelor forței de muncă, precum și îmbunătățirea calității și relevanței educației și a sistemelor de formare profesională pentru piața forței de muncă
- Optimizarea parteneriatului educaţional şi accesul la educaţie de calitate într-un mediu socio-cultural cooperant şi nediscriminatoriu”, a arătat noul inspector școlar general.
(D.S.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României