Norma de hrană pentru angajații Poliției locale din Alba Iulia va fi majorată de la 1 ianuarie 2016
Proiectul privind majorarea normei de hrană, de la 1 ianuarie 2016, pentru angajații Poliției locale a fost aprobat, marți, de consilierii locali ai municipiului Alba Iulia în ultima ședință ordonară din 2015.
NORMA nr. 1 potrivit anexei nr. 1 la Ordonanța Guvernului nr. 26/1994, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru personalul poliției locale în activitate prevăzut la art. 14 alin. (1) lit, b) și c) din Legea 155/2010 republicată, cu modificările și completările ulterioare – 25 de lei/zi.
NORMA nr. 6 potrivit anexei nr. 1 la Ordonanța Guvernului nr. 26/1994, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru personalul poliției locale în activitate prevăzut la art. 14 alin. (1) lit, a) din Legea 155/2010 republicată, cu modificările și completările ulterioare și personalul de conducere – 32 de lei/zi.
NORMA nr. 12 ”B” potrivit anexei nr. 1 la Ordonanța Guvernului nr. 26/1994, republicată, cu modificările și completările ulterioare, pentru personalul poliției locale în activitate care lucrează în schimburi sau în ture – 5 lei/zi.
Norma de hrană se va acorda diferențiat, pe zile calendaristice, și se calculează nominal pentru fiecare persoană în parte, prin înmulțirea valorii financiare zilnice a normei de hrană cu numărul de zile calendaristice din luna respectivă.
Pe timpul participării personalului poliției locale la orice curs de formare profesională norma de hrană se suspendă. Totodată, în toate situațiile de suspendare a raportului de serviciu sau a contractelor de muncă, conform prevederilor legale, inclusiv pe perioada concediilor medicale, norma de hrană se va suspenda.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei
Modernizarea sediului Primăriei Mirăslău pentru eficientizare energetică: Investiție de peste 1 milion de lei Administrația comunei Mirăslău, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede modernizarea și eficientizarea energetică a clădirii sediului primăriei. Citește și: Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României