Actualitate

Carduri de energie 2025: Când intră banii pe card în acest an. Cine beneficiază și pentru ce pot fi utilizate

Unirea Ziarul

Publicat

în

Carduri de energie 2025: Când intră banii pe card în acest an. Cine beneficiază și pentru ce pot fi utilizate

Guvernul României a reafirmat sprijinul acordat consumatorilor vulnerabili prin continuarea programului cardurilor de energie în anul 2025.

Această inițiativă este menită să susțină pensionarii, persoanele cu dizabilități și alte grupuri defavorizate în gestionarea cheltuielilor ridicate pentru utilități, în contextul eliminării plafonării prețurilor la energie.

Într-un interviu recent, Sebastian Burduja a evidențiat angajamentul Guvernului de a proteja consumatorii vulnerabili, chiar și în condiții bugetare dificile. Ministrul Energiei a făcut un anunț așteptat de milioane de români, indicând că alimentarea cardurilor de energie va începe, cel mai probabil, pe 1 aprilie 2025.

Totuși, detaliile privind valoarea exactă a sprijinului și modalitățile de distribuție vor fi clarificate în perioada următoare.

Citește și: Vouchere pentru alimente ”Sprijin pentru România” 2025-2027: Cardurile sociale, valoare nominală de 125 de lei și vor fi acordate numai o dată la șase luni

„Acei consumatori vulnerabili, pentru care plata facturilor reprezintă o povară semnificativă în bugetul familiei, vor continua să fie protejați. Indiferent de forma finală a schemei de sprijin, ne asigurăm că sprijinul va ajunge la cei care au nevoie cu adevărat”, a declarat ministrul.

Cardurile vor putea fi utilizate pentru plata facturilor la gaze naturale, electricitate, lemne de foc sau alte surse de încălzire, oferind astfel flexibilitate beneficiarilor în gestionarea cheltuielilor.

Cine beneficiază de carduri de energie în 2025:

– Pensionarii cu venituri mai mici de 2.300 de lei;
– Persoanele cu handicap grav, accentuat sau mediu;
– Pensionarii de invaliditate cu venituri reduse;
– Familiile care primesc alocație de susținere;
– Persoanele sau familiile care beneficiază de ajutor social.

În anii anteriori, suma totală alocată pentru cardurile de energie a fost de 1.400 de lei, distribuită în două tranșe.

Pentru anul 2025, există posibilitatea ca acest sprijin financiar să fie redus din cauza constrângerilor bugetare. Cu toate acestea, Guvernul reafirmă că acest ajutor rămâne o prioritate.

Pentru ce vor putea utiliza beneficiarii cardurile de energie în 2025:

– Achitarea facturilor la energie electrică sau gaze naturale;
– Cumpărarea de lemne de foc sau peleți pentru încălzire;
– Alte cheltuieli legate de utilități.

Fondurile vor fi distribuite în tranșe, pentru a asigura un sprijin continuu pe parcursul sezonului rece. Guvernul lucrează la detaliile tehnice ale programului, asigurându-se că beneficiarii vor avea acces rapid la acest ajutor.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult