Bate vânt de retrogradare pe Ampoi
Dispărută 29 de zile din peisajul eşalonului terţ cu trei neprogramări consecutive, CS Zlatna a redebutat în Liga a 3-a cu un eşec la Braşov. Perioada de incertitudine şi-a pus amprenta, iar vizitatorii au înregistrat un eşec ce-i aruncă pe penultima poziţie a ierarhiei. Absenţele lui Al. Popa şi Tănase (au lipsit de la antrenamente) şi A. Gheman (plecat la muncă în Germania) au dus şi la o criză de efectiv, „dubla” veteranului Kiraly (36 de ani) fiind insuficientă. În condiţiile unor rezultate defavorabile, gruparea de pe Ampoi este ameninţată serios cu retrogradarea, după ce a suferit din plin prin prisma excluderii temporare din campionat, jocul cu FC Cisnădie (echipă pregătită de ex-ul Mihai Dăscălescu) devenind unul decisiv. „Ne batem să evităm retrogradarea, suntem în pericol. Asta este situaţia dată, trăim pe muchie de cuţit. S-a simţit enorm pauza stagională, ne-am adunat greu. A mai fost acel autogol, un unsprezece metri acordat uşor, în plus la 1-0 am avut un gol înscris de Bucur şi anulat pentru un ofsaid la limită, un arbitraj deloc fericit pentru noi”, a precizat antrenorul Ion Ilie.
Pentru CS Zlatna au evoluat Ov. Barna – V. Dârjan, Colcer, G. Toma, Mânecan (73, Amariei) – Borcea (29, Vasinca), Kiraly, P. Medrea, M. Neagu – P. Dârjan, O. Bucur, rezerve Cocârcă – Tămăşan. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
VIDEO: CSU Alba Iulia l-a prezentat pe antrenorul Alin Minteuan și obiectivele din viitorul sezon! „Vrem să ridicăm ștacheta”, a spus Minteuan
La al treilea an consecutiv petrecut pe a treia scenă fotbalistică, CSU Alba Iulia ridică ștacheta, după ce sezonul precedent a evoluat în play-off. Formația universitară l-a adus antrenor principal pe clujeanul Alin Minteuan, care a fost prezentat astăzi, oficial, în cadrul unei conferințe de presă. Rectorul Daniel Breaz a anunțat obiectivele echipei în următorul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul