Actualitate

Avertisment al medicilor despre consumul de cafea: Care este numărul de cești consumate pe zi după care apar efecte negative

Ioana Oprean

Publicat

în

Avertisment al medicilor despre consumul de cafea: Care este numărul de cești consumate pe zi după care apar efecte negative

În cadrul unui studiu recent, condus de către Universitatea California din San Francisco, a fost descoperit care este consumul oprim de cafea. Specialiștii au constatat faptul că două cești de cafea pot aduce beneficii organismului, însă depășirea a patru cești pe zi ar putea avea efecte negative asupra sănătății.

 

 

Studiul a dezvăluit că, atunci când participanții au băut atâta cafea cât și-au dorit, peste 4 cești zilnic, au dormit în medie cu 30-60 de minute mai puțin decât în zilele, când nu au băut cafea, potrivit Daily Mail.

Aproximativ 100 până la 150 de miligrame, echivalentul a unei cești sau a unei ceaști și jumătate de cafea, este o cantitate aproximativă care va da un impuls sănătos, a spus Astrid Nehlig, director de cercetare emerit la Institutul Național de Sănătate și Cercetare Medicală din Franța.

Nehlig a spus că vei începe să te simți mai treaz la aproximativ cinci minute după ce ai băut cafea, iar efectele vor crește pentru a atinge apogeul între aproximativ 15 minute și două ore mai târziu, în funcție de obiceiul de a mânca dimineața sau nu și de viteza metabolismului tău.

Recomandarea oficială a FDA este de nu mai mult de 400 de miligrame de cofeină zilnic pentru adulți, ceea ce echivalează cu aproximativ patru cești de cafea.

Citește și: Câți bani cheltuie românii, zilnic, pe cafea. STUDIU

Impactul cofeinei asupra somnului depinde de cât de repede metabolizi cofeina, a declarat pentru The Wall Street Journal, Gregory Marcus, cardiolog și profesor de medicină la Universitatea din California, San Francisco și primul autor al studiului NEJM.

Poate dura până la zece ore pentru ca organismul tău să scape complet de cofeină. Dar diferențele genetice înseamnă că unii oameni îl metabolizează lent sau rapid, spun experții.

Studiul publicat înm NEJM a constatat că metabolizatorii lenți au dormit cu aproape o oră mai puțin când au băut cafea, în timp ce metabolizatorii rapizi nu au văzut nicio schimbare în somn.

Experții recomandă să consumați prima ceașcă de cafea până la 9:30 – 11:00 pentru a beneficia de cele mai importante beneficii energizante și pentru a evita agitația.

Studiile arată că nivelurile de cortizol – principalul hormon al stresului – sunt cele mai ridicate atunci când ne trezim și că o cafea prea devreme le crește și mai mult, lăsându-ne expuși riscului de nervozitate inutilă.

Cu șase ore înainte de culcare este momentul optim pentru a opri să bei cafea sau ora 16:00 pentru cei care încearcă să doarmă la 22:00. Administrația pentru Alimente și Medicamente (FDA) spune că aceste efecte ar trebui să scadă în patru până la șase ore.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult