Astăzi, la ora 17.00: Metalurgistul Cugir – CS Ineu. Al doilea examen pentru Opric în Liga a III-a
Două nou-promovate în eşalonul terţ se înfruntă astăzi, de la ora 17.00, în runda a doua a Seria a 5-a, pe Stadionul „Cetate” din Alba Iulia, arenă familiară ineuanilor, care aici au câştigat în iunie barajul cu Kinder Paleu. Echipa din Ţara Zarandului va fi o nucă tare pentru conjudeţeni, întrucât sub comanda antrenorului Adrian Abrudean sunt jucători experimentaţi precum fostul unirist G. Petcuţ, Bilia, Bier, Fl. Băd, eterna speranţă D. Copil, Nicolau sau Iambor.
În runda inaugurală, orădenii au remizat acasă cu FC Zalău, iar cugirenii au pierdut 1-2 la Oradea, cu CS Oşorhei. „Ne gândim doar la cele trei puncte, trebuie să învingem în acest meci, cu toate că nu ne aşteaptă o confruntare facilă”, a declarat Bogdan Petric, directorul sportiv al grupării de sub Drăgana.
Metalurgistul Cugir s-a întărit cu 5 jucători!
Dacă Negură este incert (şanse reduse să joace din pricina unei contracturi musculare), în schimb Metalurgistul Cugir a reuşit să înregimenteze alţi 5 jucători. Ultimul nou-venit este Andrei Ispas (18 ani, mijlocaş central, venit de la Şcoala „Ardealul” Cluj), care a fost legitimat în vederea acestui meci considerat pe teren propriu, alături de portarul Tiut, fundaşul Al. Man, mijlocaşul Trăşcan şi atacantul A. Cîmpean (toţi fără drept de joc în prima etapă). „Va fi o nouă partidă dificilă pentru noi, în compania unui oponent experimentat, raportat la nivelul numelor prezente în efectiv. Nu cred că va fi un handicap faptul că jucăm la Alba Iulia, la urma urmei reprezentăm judeţul. Ca în fiecare meci, ne propunem victoria şi sper să o reuşim, să creştem nivelul prestaţiilor”, a apreciat antrenorul Marius Opric.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață