Arest la domiciliu pentru un bărbat din Alba Iulia: A provocat un accident rutier în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Nu se afla la prima abatere
Arest la domiciliu pentru un bărbat din Alba Iulia, care a provocat un accident rutier sub inflluența băuturilor alcoolice, intrând în coliziune cu o mașină staționată la semafor.
Potrivit Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, în data de 5 februarie 2021, în jurul orei 17:20, inculpatul (B. Vasile Olimpiu) a condus un autoturism pe drumurile publice de pe raza mun. Alba Iulia, respectiv pe str. Calea Moţilor, din direcţia Miceşti spre Stadion, în timp ce se afla sub influenţa băuturilor alcoolice, având o alcoolemie de peste 0,80 g‰ alcool pur în sânge.
În aceste împrejurări, inculpatul a provocat un accident de circulaţie, soldat cu pagube materiale, respectiv a intrat în coliziune cu un autoturism care aştepta culoare verde a semaforului. Din buletinele de analiză toxicologică a rezultat că inculpatul a avut o alcoolemie de 2,41 g‰ alcool pur în sânge la ora 18:13 şi 2,16 g‰ alcool pur în sânge la ora 19:13.
Şoferul a fost reţinut pe o durată de 24 ore de către organele de poliţie, iar în data de 6 afebruarie procurorul a formulat propunere de luare a măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpat pe o perioadă de 30 zile, iar judecătorul de drepturi şi liberăţi din cadrul Judecătoriei Alba Iulia a admis propunerea.
Cu privire la persoana inculpatului, din analiza fişei de cazier judiciar rezultă că acesta nu se află la primul contact cu legea penală. Astfel, printr-o hotărâre judecătorească din luna septembrie 2019 i s-a stabilit pedeapsa de 1 an închisoare pentru săvârşirea unei infracţiuni similare de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe prev. de art. 336 alin. 1 Cod penal, iar aplicarea pedepsei a fost amânată pe o perioadă de 2 ani de zile.
Totodată, prin această hotărâre judecătorească inculpatului i s-a atras atenţia cu privire la consecinţele săvârşirii unei noi infracţiuni în termenul de încercare de 2 ani de zile. Potrivit art. 88 alin. 3 Cod penal, dacă după amânarea aplicării pedepsei persoana supravegheată a săvârşit o nouă infracţiune, cu intenţie sau intenţie depăşită, descoperită în termenul de supraveghere, pentru care s-a pronunţat o condamnare chiar după expirarea acestui termen, instanţa revocă amânarea şi dispune aplicarea şi executarea pedepsei.
”Precizăm că punerea în mişcare a acţiunii penale şi formularea propunerii de luare a măsurii arestului la domiciliu sunt etape procesuale reglementate în Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual necesar pentru administrarea probatoriului şi prevenirea săvârşii unor alte infracţiuni, iar aceste acte şi măsuri de urmărire penală nu pot în nicio situaţie să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie”, precizează reprezentanţii Parchetului.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
ANGAJĂRI la STAT 2026: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 iunie 2026. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS
ANGAJĂRI la STAT 2026: Posturi vacante în instituții din Alba, la data de 28 iunie 2026. Calendarul examenelor și condițiile de înscriere la CONCURS Mai multe instituții publice din Alba anunță posturi vacante la data de 28 iunie 2026 și organizează concurs în următoarea perioadă. Pentru ocuparea posturilor, candidaţii trebuie să îndeplinească anumite condiţii, privind […]
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]









